Shqipëri – Angli, karriera e çmendur e Olli Uotkins që debutoi me gol te Anglia

Emri i tij është Olli Uotkins dhe mundësitë janë që ta shohim sonte në fushë përballë Shqipërisë.

Në 2015-ën luante në ‘Non-League’ (jashtë ligës profesioniste) me Weston-super-Mare.

Në vitin 2017 u transferua tek Brentfordi ku zhvilloi 3 sezone si protagonist, duke udhëhequr bletat deri në sezonin e kaluar në play-off-et e Championshipit anglez.

Në vitin 2020 u transferua tek Aston Vila duke u bërë blerja rekord në historinë e klubit, bëri debutimin e tij në Premier League dhe sot është shënuesi më i mirë i sezonit për Vilën.

Ndeshjen e së enjtes, ai bëri debutimin e tij dhe në ekipin kombëtar, duke shënuar golin e psetë në fitoren 5-0 kundër San Marinos.