E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

SHBA/ Nuk u drejtohet nxënësve transgjinorë me përemrat që duan, padit mësuesi

Një mësues që thotë se nuk do të respektojë përemrat e studentëve transgjinorë është pushuar. Tani ai po ngre padi.

Një mësues i edukimit fizik në Virxhinia kohët e fundit doli kundër një vendimi që e detyron stafin e shkollës të afirmonte identitetin gjinor të studentëve transgjinorë dhe jo binarë, pra të detyron t’i drejtohesh një djali transgjinor me përemrin ajo dhe e anasjellta. Dhe pas nje fjalimi të tij, ai është vendos në pushim administrativ.

Tani mësuesi po padit distriktin.

Unë flas për hir të atyre që vuajnë nga disforia gjinore“, tha mësuesi Bajron “Tanner” Cross i shkollës fillore ‘Leesburg’ gjatë një takimi të bordit të shkollës në Loudoun County më 25 maj, duke ndezur kështu polemikat. “Unë jam mësues, por së pari i shërbej Zotit dhe nuk pretendoj që një djalë biologjik mund të jetë vajzë dhe anasjelltas sepse është në kundërshtim me fenë time. Është gënjeshtër për një fëmijë, është abuzim për një fëmijë dhe mëkat kunddrejt Zotit tonë ”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...