Rusia miraton vaksinën e tretë kundër COVID-19

Rusia ka miratuar vaksinën e saj të tretë kundër koronavirusit për përdorim të brendshëm, ka thënë kryeministri rus, Mikhail Mishustin për një televizion shtetëror, ndonëse testimet klinike në masë nuk kanë nisur ende.

Vaksina CoviVac është krijuar nga Qendra Chumakov, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.

Rusia tashmë ka miratuar dy vaksina kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi, duke përfshirë atë Sputinik V, të zhvilluar nga Instituti Gamaleya i Moskës, të cilat po ashtu u janë dhënë njerëzve pa u kryer të gjitha fazat e testimit.

Kjo qasje ka rritur shqetësimet në mesin e disa shkencëtarëve në Perëndim. Sputnik V është miratuar në gusht dhe testimet e fazës së fundit kanë nisur në shtator.

Vaksinimi masiv ka nisur në dhjetor, pasi testimet preliminare kanë treguar se vaksina është 91.4 për qind efikase.