E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Rritet çmimi i naftës në tregun botëror

Çmimi i naftës së papërpunuar ka shënuar rritje ditën e sotme. Kjo pasi Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe disa anëtare të organizatës, kanë bindur tregun që të ulin prodhimin e tyre të përgjithshëm të naftës, në nivelin prej 7,7 milionë fuçi në ditë.

Mësohet se në tregun e Londrës, çmimi për një fuçi nafte është rritur me 0.2%, në raport me mbylljen e fundit dhe arrinte 45.01 dollarë.

Në tregun amerikan një fuçi tregtohej për 0,05 % më shumë se çmimi prej 42,84 dollarë.

Çmimi u rrit pasi grupi OPEC-plus ra dakord t’u përmbahej kuotave të përcaktuara të prodhimit të përgjithshëm të naftës në mënyrë që të zvogëlojë furnizimin global dhe kështu të mbështesë çmimet në tregun global të naftës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...