E enjte, 9 Korrik, 2020
19 C
Tirana

“Roboti i parë që fluturon si pëllumbat”

Më të lexuarat

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

Kush është vajza e ish-ministrit të Mbrojtjes që propozon Cakaj për të zëvendësuar Hobdarin

Luela Hajdaraga është propozuar nga ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, për të marrë postin e ambasadores shqiptare në Greqi. Luela është vajza e...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

Raportuesja për Kosovën akuzon Vuçiç: Fshehu rastet e infektimit për shkak të zgjedhjeve

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, akuzon presidentin Vuçiç se ka manipuluar shifrat rreth koronavirusit. Përmes një postimi në Twitter, Von Cramon...

Pavarësisht përparimeve 100-vjeçare në industrinë ajrore, avionët ende nuk mund të manovrojnë aq mirë sa zogjtë.

Për të kuptuar më mirë mënyrën se si manovrojnë zogjtë, inxhinierët e mekanikës në Universitetin Stanford ndërtuan një pëllumb robotik duke përdorur pendët e shpendit, letra speciale dhe shirita llastiku.

Ky novacion rezultoi në zbulime befasuese.

Pëllumbat janë të dashur për shumë njerëz por të nënvlerësuar nga të tjerët. Por David Lenetink ka një lidhje të veçantë me këtë shpend.

“Me zor po pres ta shohë të fluturojë.

“Pëllumbat janë fluturues të fuqishëm dhe të mahnitshëm por shumë të nënvlerësuar.

Këta shpendë fluturojnë në mjedise shumë komplekse. Qytetet janë vërtetë të komplikuara.”

Inxhinieri i mekanikës studion zogjtë me qëllimin për të ndërtuar robotë që fluturojnë më mirë.

Ndërsa dronët dhe mjete të tjera ajrore bëhen më të zakonshëm në mjediset urbane, ka ende shumë për të mësuar nga pëllumbat.

“Robotët ajrorë dhe dronët, për shembull ata që po zhvillohen nga Google dhe Amazon për dërgesat, kanë vështirësi të fluturojnë në këto mjedise. Për vetë faktin se është mjedis i trazuar dhe ka erëra kudo. Gjetëm se për pëllumbat këto kushte nuk përbëjnë problem.”

Për të kuptuar aftësitë e pëllumbave, ekipi i inxhinierit Lentink ndërmori nismën për të ndërtuar një të tillë.

“Çdo manovër apo fushë fluturimi, është e ndryshme. Kjo është arsyeja që zogjtë ndryshojnë formën gjatë gjithë kohës.”

Ekipi zbuloi se format e ndryshme që marrin zogjtë, janë të mundura përmes veprimeve të thjeshta mekanine.

“Indet fibroze elastike në mënyrë automatike rishpërndajnë pozicionin e të gjitha pendëve ndërsa krahu i zogut hapet dhe mbyllet.”

Ata zbuluan grepa mikroskopikë që i mbajnë pendët që të përhapen më shumë se duhet.

PigeonBot apo pëllumbi robotik mund të ndryshojë rrënjësisht ndërtimin e mjeteve ajrore, por fillimisht mund të shërbejë si postjer dërgesash.

“Nëse një robot do të ishte tepër i butë si zogjtë, njerëzit do ta kishin më të lehtë për t’u mësuar me të”. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Babi është në koma!” Mesazhi prekës i gazetarit të infektuar nga pandemia

Gazetari i njohur Berat Buzhala i cili është infektuar me koronavirus, së fundmi ka publikuar një mesazh mjaft prekës në rrjetin social Facebook. Ai bën...

Barcelona heq dorë nga negociatat për Lautaron, kalon tek “Plani B”

Sulmuesi i Inter, Lautaro Martinez, nuk do të luajë përkrah Messi-t sezonin e ardhshëm. Sipas Don Balon, drejtuesit e Barcelonës nuk do të negociojnë më...

A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Çfarë ka vendosur Komiteti i Ekspertëve

A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Përgjigja është “PO”. Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur mbajtjen me detyrim të maskave në ambiente...

“Kufizimet në veri të Kosovës u vendosën nga Serbia”, Zemaj hedh poshtë pretendimet e Vuçiç

Ministri kosovar i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka hedhur poshtë pretendimet e presidentit Vuçiç se masat në veri të Kosovës ishin marrë me vendim të...

Protesta të dhunshme në Beograd dhe Novi Sad

Policia serbe ka përdorur gaz llotsjellës për të shpërndarë protestuesit para Kuvendit të Serbisë, të cilët po kundërshtojnë shtrëngimin e masave kundër përhapjes së...