E martë, 7 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Renditja e “Sport360”, Thomas Strakosha është portieri i tetë më i mirë në botë

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Thomas Strakosha prej vitesh tashmë te Lazio është shndërruar në një nga pikat e forta të ekipit. Siguria dhe pritjet e tij shpëtimtare kanë ndihmuar në ecurinë e jashtëzakonshme të Lazio së këtij sezoni, por edhe kanë shtyrë atë vetë të jetë në mesin e më të mirëve të botës.

Website “Sport360” prej kohësh ka një rubrikë ku vlerëson portierët më në formë të momentit dhe i rendit ata me nivele sipas renditjes. Në çdo nivel janë dy portierë dhe Strakosha është në të katërtin, në një grup me homologun e tij të Juventus, Wojciech Szczęsny.

Lista përbëhet nga emra si Oblak, që cilësohet më i miri në Botë, Alisson, Ter Stegen, Ederson, Courtois dhe Onana. Mjafton të shohësh këto emra dhe e kupton shumë lehtë se çfarë niveli ka arritur gardiani i kombëtares sonë.

“Thomas Strakosha (Lazio)

Lazio ka rekordin më të mirë mbrojtës në Serie A këtë sezon dhe është vetëm një pikë larg Juventus në krye. Kjo nuk ndodh pa përpjekjet e një portieri të shquar. Thomas Strakosha ka bërë disa pritje të frikshme që përkthehen në pikë për ekipin dhe është një nga më të mirët në zhytje të ulët për të ndalur goditjet nga të dy krahët.

Shqiptari është kompetent me topin në këmbët e tij, por gjuajtja e tij e fuqishme është një kërcënim për kundërshtimet. 25-vjeçari vuan herë pas here kur përpiqet të heqë topat nga ajri, por ai shkëlqen kur vendos të godasë, duke pastruar rrezikun në distancë”, shkruhet në përshkrimin e “Sport360”.

Renditja e plotë:

NIVELI 4
Thomas Strakosha
Wojciech Szczęsny

NIVELI 3
Andre Onana
Ederson

NIVELI 2
Thibaut Courtois
Ter Stegen

NIVELI 1
Alisson
Jan Oblak

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vazhdojnë të zhvlerësohen paundi dhe dollari, euro nuk luhatet

Monedha europiane vazhdon të ruaj të njëjtat vlera sikurse një ditë më parë, pasi blihet edhe sot me 123.8 lekë dhe shitet me 124.3...

S’do ta besoni/ Biznesmeni indian vendos maskë floriri për tu mbrojtur nga virusi

Frika nga pandemia ka detyruar njerëzit të marrin masa nga më të ndryshmet, po kaq edhe të çuditshmet. Një biznesmen indian, nuk e ka...

Reperi i njohur Gjiko dënohet nga gjykata

Reperi i njohur shqiptar Gjiko, është gjobitur me 400 euro. Reperi, emri i të cilit është Asdren Gjikolli, mësohet se është dënuar, pasi ndaj...

Theu rregullat e izolimit, infermierja gjobitet me një mijë euro

Një infermiere e cila ka thyer rregullat e karantinës në Kosovë, është gjobitur nga autoritetet përkatëse. Infermierja ka thyer rregullat e IKSHPK-së, pasi ka...

Zvarriti gjyqin për Arbër Çekajn, gjykata gjobit avokatin Maks Haxhia

Është shtyrë sërish seanca për Arbër Çekajn, në Gjykatën e Posaçme, për shkak se mungonte avokati i tij mbrojtës, Maks Haxhia. Sipas gjykatës, avokati Haxhia...