E enjte, 29 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

“Realizimi i ëndrrës 60-vjeçare”, Erdogan teston makinën e parë elektrike turke

Turqia ka prezantuar sot prototipin e makinës së parë elektrike e TOGG, e krijuar nga inxhinierët për pesë modelet e automobilit. Platforma do të sigurojë një strukturë për efikasitet maksimal, rehati, qëndrueshmëri dhe siguri.

Ceremonia u realizua në rrethin Gebze të provincës industriale Kocaeli, ku morën pjesë shumë zyrtarë të lartë, përfshirë presidentin Recep Tayyip Erdoğan, krerët e projektit, inxhinerë, ekspertë dhe të ftuar të tjerë.

Gjatë fjalës së tij, Erdoğan u shpreh se Turqia sot po përjeton një ditë historike.”Sot po dëshmojmë një ditë historike për vendin tonë, realizimin e ëndrrës 60-vjeçare”. Ndërsa shtoi se mbi 100 inxhinierë turq kanë punuar për të realizuar projektin.

Ministri turk i Industrisë dhe Teknologjisë, Mustafa Varnak e cilësoi këtë zhvillim si një hap revolucionar për vendin dhe përpjekjet e tij për zhvillim.

TOGG deri në vitin 2030 do të prodhojë pesë modele të ndryshme, respektivisht SUV, Sedan, C-hatchback, B-SUV dhe B-MPV, si dhe do të zotërojë të drejtat e pronësisë intelektuale dhe industriale të tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...