E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Rama-naftëtarëve: Rafineria s’është e shtetit, detyrim kemi asistencën sociale

Gratë naftëtare në Ballsh kanë hyrë në ditën e 15 të grevës së urisë, dhe nuk do ndalen derisa të marrin pagat e prapambetura.

Kryeministri, Edi Rama gjatë fjalës së tij në parlament, tha se rafineria e Ballshit nuk është më e shtetit, ndaj si e tillë, u ka detyrim naftëtarëve vetëm asistencën sociale.

Rama u shpreh se me ultimatume kjo çështje nuk mund të zgjidhet.

Edi Rama: “Rafineria nuk është e shtetit sepse është privatizuar. Në mënyrë skandaloze, kuptohet. Dihet botërisht. Nga qeveria e partisë suaj, e ish partisë suaj (I drejtohet deputetëve të opozitës). Dhe qysh atëherë ajo nuk është më në durt e shtetit. Është në duart e privatit dhe punonjësit e një kompanie private, kur ajo falimenton, trajtohen me asistencë sociale nga shteti.  Ky është detyrimi që ka shteti, asistencë sociale. Me presione, me ultimatume “këto janë pagat, paguaji” përndryshe ne nuk dalim nga greva, nuk funksionon. Është e pamundur’’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...