E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Rama flet në France 24 për negociatat, vaksinat, turizmin dhe patronazhistët

“Shqipëria shpreson për hapjen zyrtare të negociatave të pranimit të vendit në Bashkimin Evropian, në fund të qershorit, negociata të cilat janë bllokuar prej disa vitesh. Kryeministri shqiptar Edi Rama mbetet i kujdesshëm, edhe pse mendon se vendi i tij duhet “normalisht” të marrë dritën jeshile nga Brukseli. Frankofoni beson se Shqipëria është përfshirë në një “betejë” për të reformuar sistemin e saj gjyqësor përballë korrupsionit, një shenjë në mendimin e tij për ardhjen e një “demokracie funksionale”.- kështu e nis France 24 publikimin e intervistës së kryeministrit shqiptar Edi Rama në një nga ekranet kryesore të Francës.

Më poshtë pjesë nga intervista e France 24 me Ramën (e përshtatur)

Zoti Rama mirësevini në Paris, që ju e njihni mirë pasi keni studiuar këtu “Artet të Bukura”, fill pasi keni fituar zgjedhjet e përgjithshme në vendin tuaj  për të tretën herë rradhazi, mes tensionit të lartë politik. Lajmi më i fundit nga ministrat e jashtëm të vendeve të BE-së është që qytetarët e vendit tuaj mund të udhëtojnë lirisht nëpër vendet eBE-së.

Edi Rama: Shqiptaria ka një pjesë shumë të madhe të popullsisë që jeton jashtë vendit dhe hapja e kufijve nga BE-ja është një lajm shumë i rëndësishëm që vjen pas një pune shumë të madhe lidhur me situatën e pandemisë në vend, që nuk ka mbetur pa u vënë re nga të gjithë të huajt.

Cila vaksinë është përdorur në Shqipëri dhe mendoni se komuniteti europian është treguar solidar me Shqipërinë?

Edi Rama: Kur flas për vaksinim masiv dhe vaksinim në vazhdimësi unë bazohem tek statistikat europiane ku Shqipëria deri tani ka qenë mes vendeve që renditen të parat…

Cilën vaksinë keni bërë?

Lexo edhe :   VIDEO/ Rama debaton ashpër me gazetarin: Je injorant

Edi Rama: Personalisht kam bërë Pfizerin por në vend i kemi të gjith; Pfizer, Astra Zeneca, Sinovac, Sputnik V….

Përsa i përket turistëve Rama u shpreh se në Shqipëri nuk ka nevojë të jesh i vaksinuar për të hyrë, s’ka nevojë për teste dhe maska është hequr së fundmi në ambjent të hapur nga qarkullimi.

Lexo edhe :   Albin Kurti i përgjigjet sulmeve të Ramës

I pyetur për skandalin e të dhënave personale dhe patronazhistët Rama tha:

“Kemi raportin e OSBE/ODIHR-it që janë shumë të qartë për integritetin e fushatës dhe zgjedhjeve. Jam i kënaqur që mu bë pyetja, sepse kam lexuar edhe në Francë artikuj të pavërtetë. Nuk janë të dhëna personale individuale që kanë dalë, por janë të dhëna nga organizata e partisë, që nuk kanë lidhje me të dhënat personale.”/TIRANA TODAY

Video në frëngjisht: 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...