E hënë, 18 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Qeveria jep ndihmë financiare për familjen e Klodian Rashës

Qeveria ka vendosur që të japë ndihmë financiare për familjen e Klodian Rashës.

Mësohet se familja do të marrë 8-fishin e pensionit social, dhe do t’i jepet babait të 25-vjeçarit.

Siç thuhet në vendimin e Këshillit të Ministrave botuar në Fletoren Zyrtare, një tjetër element që bie në sy, është fakti se aty shkruhet se vrasja ishte aksidentale.

Në një tjetër vendim, duke marrë shkasë nga kjo ngjarje e rëndë, Qeveria ka bërë një shtesë në ligjin për “Sigurimet Shoqërore”.

“Familja, e cila ka humbur aksidentalisht pjesëtarë të saj, si pasojë e veprimeve të kryera gjatë ushtrimit të  detyrës nga  punonjës të organeve ligjzbatuese,  përfiton  trajtim  të  veçantë  financiar deri në masën e tetëfishit të pensionit social. Trajtimi i veçantë financiar dhe anëtari që përfiton në emër të   familjes, përcaktohet me vendim individual të Këshillit të Ministrave dhe financohet nga buxheti i shtetit”, thuhet në vendimin e qeverisë.

Ky vendim, vjen 6 ditë pas ekzekutimit të të riut nga një efektiv policie, për shkak se theu orën policore.

Ekzekutimi i Rashës shkaktoi një reagim të fortë popullor. Në orët e para të 8 dhjetorit, në ditën e rinisë, ai u qëllua për vdekje nga një efektiv i ”Shqiponjave”, pasi kishte thyer orën policore.

Për këtë arsye, Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj dha dorëhqejen, por protestuesit kërkojnë edhe largimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...