E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Qeveria greke me kabinet të ri

Dita e sotme ka ardhur me ndryshime të reja në qeverinë greke. Ajo që tërheq vëmendjen, është se Greqia ka për herë të parë në kabinetin e saj qeveritar ministrin e parë homoseksual. Nikolas Giatromanolakis nga Sekretari i Përgjithshëm i Kulturës Bashkëkohore në zëvendës Ministër për Kulturën Bashkëkohore në Ministrinë e Kulturës.

Ndryshimet të tjera kanë ndodhur edhe me ministritë e tjera ku Vrutsis dhe Takis Theodorikakos mbeten jashtë qeverisë së re, detyra e tyre si Ministër të Punës së Brendshme do ti kalojnë Kostis Hatzidakis dhe Makis Voridis.

Ministri i Energjisë është Kostas Skrekas, me zëvendës ministrin Jorgos Amyras, ndërsa Spilios Libanos ka marr Ministrin e Zhvillimit Rural.

Haris Theocharis mbetet në krye të Ministrisë së Turizmit, me Sofia Zacharaki si zëvendës ministre. Angelos Syrigos (Ministria e Arsimit), Sofia Voulepsi (Ministria e Emigracionit) dhe Costas Katsafados (Ministria e Transportit).

Ndërkohë që Ministria e Jashtme dhe Ministria e Financave nuk kanë pësuar asnjë ndryshim, Stelios Petsas do të marrë detyrën e Zëvendës ministrit të Brendshëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...