E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Punë edhe ditën e dasmës/ Rrëfimi për çiftin që zbuloi vaksinën anti-covid

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Të dhënat pozitive për vaksinën ndaj COVID-19 të BioNTech dhe partnerit amerikan Pfizer Inc janë një sukses i pabesueshëm për çiftin e martuar që qëndron pas firmës gjermane të bioteknologjisë, të cilët i kanë kushtuar jetën e tyre punës për të përdorur sistemin imunitar kundër kancerit.

Kompania Pfizer, tha të hënën se vaksina e saj eksperimentale ishte më shumë se 90% efektive në parandalimin e COVID-19 bazuar në të dhënat fillestare nga një studim i madh, shkruan Reuters.

Pfizer dhe BioNTech janë prodhuesit e parë të ilaçeve që tregojnë të dhëna të suksesshme nga një test klinik në shkallë të gjerë rreth një vaksine për koronavirus.

Kompanitë thanë se deri më tani nuk kanë gjetur shqetësime serioze të sigurisë dhe presin të kërkojnë autorizimin e përdorimit nga autoritetet shëndetësore në SHBA-së më vonë këtë muaj.

Nga një djalë i një emigranti turk që punon në një fabrikë Ford në Këln, Shefi Ekzekutiv i BioNTech, Ugur Sahin, 55 vjeç, tani figuron në mesin e 100 gjermanëve më të pasur, së bashku me gruan e tij dhe anëtarin tjetër të bordit Oezlem Tuereci, 53, sipas javës Welt am Sonntag.

Vlera e tregut e BioNTech e listuar nga Nasdaq, të cilën dyshja e bashkëthemeluan, ishte rritur në 21 miliardë dollarë nga e premtja nga 4.6 miliardë dollarë një vit më parë, me firmën që do të luante një rol të madh në imunizimin masiv kundër koronavirusit.

“Pavarësisht arritjeve të tij, ai kurrë nuk ndryshoi nga të qenit tepër i përulur dhe i ndjeshëm”, tha Matthias Kromayer, anëtar i bordit të firmës së kapitalit sipërmarrës MIG AG, fondet e së cilës kanë mbështetur BioNTech që nga fillimi i saj në vitin 2008.

Ai shtoi se Sahin zakonisht hynte në takime biznesi i veshur me xhinse dhe mbante përkrenare dhe çantë shpine biçikletash me vete.

Duke ndjekur ëndrrën e tij të fëmijërisë për të studiuar mjekësi dhe për t’u bërë një mjek, Sahin punoi në spitalet mësimore në Këln dhe qytetin jugperëndimor të Homburgut, ku u takua me Tuereci gjatë karrierës së tij të hershme akademike, dhe kërkimet mjekësore dhe onkologjia u bënë një pasion i përbashkët i tyre.

Tuereci, vajza e një mjeku turk i cili kishte migruar në Gjermani, tha në një intervistë për media se edhe ditën e dasmës së tyre, të dy gjetën kohë për punë laboratorike.

Lexo edhe :   Moderna kërkon miratimin e vaksinës nga autoritetet amerikane
Lexo edhe :   Moderna kërkon miratimin e vaksinës nga autoritetet amerikane

Jeta si sipërmarrës filloi në 2001 kur ata ngritën Ganymed Farmaceutikë për të zhvilluar antitrupa kundër kancerit, por Sahin, deri atëherë një profesor në universitetin e Mainz, kurrë nuk hoqi dorë nga kërkimi dhe mësimdhënia akademike.

Ata fituan fonde nga MIG AG si dhe nga Thomas dhe Andreas Struengmann, të cilët shitën biznesin e tyre të përgjithshëm të barnave Hexal tek Novartis në vitin 2005.

Kjo sipërmarrje u shit te Astellas e Japonisë në vitin 2016 për rreth 1.4 miliard dollarë.

Në atë kohë, ekipi që qëndronte pas Ganymed tashmë ishte i zënë me ndërtimin e BioNTech, themeluar në vitin 2008, për të ndjekur një gamë shumë më të gjerë të mjeteve të imunoterapisë nga kanceri.

Ekipi i ëndrrave

Për Kromayer të MIG, Tuereci dhe Sahin janë një “ekip i ëndrrave” në atë që ata synojnë në vizionet e tyre me kufizimet e realitetit.

Historia e BioNTech mori një kthesë kur Sahin në janar u përballë me një fenomen shkencor për një shpërthim të ri të coronavirusit në qytetin kinez të Wuhan.

BioNTech caktoi shpejt rreth 500 punonjës për të për të punuar në disa përbërje të mundshme, duke fituar gjigantin e farmacisë Pfizer dhe prodhuesin e ilaçeve kineze Fosun si partnerë në mars.

Matthias Theobald, një profesor tjetër i onkologjisë në universitetin Mainz i cili ka punuar me Sahin për 20 vjet, tha se tendenca e tij drejt nënvlerësimit mohon një ambicie të paepur për të transformuar mjekësinë, e ilustruar nga kërcimi i besimit në një vaksinë ndaj COVID-19.

“Ai është një person shumë modest dhe i përulur. Paraqitjet kanë pak kuptim për të. Por ai dëshiron të krijojë struktura që e lejojnë atë të realizojë vizionet e tij dhe këtu aspiratat nuk janë aspak modeste”, tha Theobald.

Sahin i tha Reuters të hënën se ai arriti në një “shkallë të jashtëzakonshme suksesi”, por që ai nuk e dinte në fillim të vitit se sa e vështirë do të ishte detyra në përgjithësi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...