E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Policia gjen viktimën e fundit të zhdukur nga shembja e pallatit në Florida

Autoritetet e Miami-Dade, Florida kanë identifikuar viktimën e fundit të shembjes së godinës Surfside, e cila u shemb më shumë se një muaj më parë duke rimarrë trupat dhe mbetjet e atyre që mungonin nga rrënojat e kompleksit Champlain Towers South.

Estelle Hedaya, 54, jetonte në katin e gjashtë të kompleksit 12-katësh dhe ishte e fundit nga 98 personat e vrarë gjatë shembjes, së cilët mbetën zyrtarisht të paidentifikuar. Policia e Miami-Dade e identifikoi atë si një viktimë të rrëzimit të Surfside, të hënën pasdite pasi kryebashkja Daniella Levine Cava tha në një konferencë shtypi se viktima e 98-të e Surfside ishte identifikuar.

Kërkimi vazhdoi në një pjesë të mbrojtur nga Aeroporti Ndërkombëtar i Miamit, ku hetuesit kërkuan nëpër tone mbeturinash të transferuara nga një kamion nga Surfside.

Ndërsa kalonin javët, policia tha që identifikimi i të humburve u bë më i vështirë. Nga 98 të vdekur, 97 u gjetën në mbeturinat e Champlain Towers; viktima e parë e regjistruar vdiq në spital më 24 qershor nga dëmtimet e pësuara nga shembja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...