E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Përmbytjet, 130 shtëpi notojnë në ujë. Ja zonat më problematike

Të paktën 130 shtëpi mbeten të rrethuara nga uji në Shkodër, ndërsa sipërfaqja totale e tokës së përmbytur është rreth 2400 ha.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Emergjencave Civile, 70 banesa në fshatin Obot, 15 banesa në fshatin Gorricë, 15 banesa në fshatin Shirq, 15 banesa në fshatin Mushan dhe 15 banesa në lagjen Livadhe të Shkodrës mbeten të rrethuara nga uji.

Ndërsa sipërfaqja totale e tokës së përmbytur është rreth 2400 ha, si më poshtë:

Bashkia Vau-Dejës

Njësia Administrative Bushat: Ka pasur 390 ha tokë të përmbytur.

Bashkia Shkodër

Njësia Administrative Bërdicë: Ka pasur rreth 290 ha tokë të përmbytur.

Njësia Administrative Dajç: Ka pasur rreth 780 ha tokë të përmbytur.

Në lagjen Zadrimë, Marinaj dhe Maçit në fshatin Shirq janë të izoluara nga prezenca e ujit 20 familje dhe në fshatin Mushan 5 familje.

Njësia Administrative Ana e Malit: Ka pasur mbi 1200 ha tokë të përmbytur:

fshati Muriqan 420 ha;

fshati Oblikë 580 ha;

fshati Obot 200 ha.

Në fshatin Obot kalimi është bërë i mundur vetëm me varka përmes angazhimit të FA.

Njësia Administrative Guri i Zi: konstatohet fenomeni i erozionit në tokat bujqësore. Vazhdon gërryerja e tokës në fshatin Juban, në afërsi të Malit të Vukatanës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...