E mërkurë, 1 Prill, 2020
6 C
Tirana

“Pasojat do të jenë katastrofike”, OKB del me thirrjen e fortë

Lexo edhe ...

“Mos bllokoni kamionët e Kosovës”/ Serbia i përgjigjet thirrjes së Ramës

Pas thirrjes që kryeministri Rama i bëri dje Vuçiç, që të liheshin të kalonin në dogana kamionët me targa të Kosovës, ka ardhur edhe...

Anulohet për herë të parë, një tjetër turne i dorëzohet koronavirusit

Një tjetër kompeticion i është dorëzuar koronavirusit. Bëhet fjalë për turneun e Wimbledon, i cili nuk ishte anuluar asnjëherë që nga Lufta e Dytë...

“Vëllai ka 10 ditë me simptomat e Koronavirusit”,Memushaj:Dëshiroj ta mbyll karrierën në…Vlorë

Italia është duke përjetuar një situatë të tmerrshmë për shkak të Koronavirus, që është përhapur në mënyrë të frikshme, duke shkaktuar me mijëra viktima....

Koronavirusi/ Gjermania zgjat kufizimet e kontakteve

Qeveria gjermane dhe landet federale kanë rënë dakord të zgjasin kufizimet ekzistuese të kontakteve deri më 19 prill. U diskutua gjithashtu edhe për një...

Në një kohë kur koronavirusi është shndërruar në një pandemi botërore, Organizata e Kombeve të Bashkuara u ka bërë thirrje qeverive, që të mos harrojnë ata që janë pas hekurave.

Komisionerja e Lartë e OKB për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet, u shpreh gjatë një deklarate se nuk duhen lënë pas dore as të burgosurit, dhe as personat që punojnë në këto institucione. Sipas saj, pasojat e neglizhimit të tyre janë potencialisht katastrofike.

“Qeveritë po përballen me kërkesa të mëdha për burime në këtë krizë, dhe duhet të marrin vendime të vështira. Por unë i nxis të mos harrojnë ata që ndodhen pas hekurave, ose personat e mbyllur në vende të tilla si institucione të shëndetit mendor, shtëpi të moshuarish dhe jetimore, sepse pasojat e neglizhimit të tyre janë potencialisht katastrofike”, u shpreh Bachelet.

Për të shmangur një katastrofë të mundshme, Komisioneria e Lartë e OKB për të Drejtat e Njeriut, sugjeroi uljen e numrit të personave në paraburgim dhe të ekzaminojnë mënyrat për të liruar të paraburgosur veçanërisht të cenueshëm, si ata që janë më të vjetër ose të sëmurë.

Bilanci i të prekurve në botë nga koronavirusi po rëndohet çdo ditë e më shumë. Më të prekurat janë Italia dhe Spanja, ndërsa Kina pa parë përmirësim. Amerika në gjendje të vështirë pasi atje Covid-19 po përhapet me shpejtësi. OBSH parashikoi se SHBA-ja do të jetë epiqendra e radhës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Mos bllokoni kamionët e Kosovës”/ Serbia i përgjigjet thirrjes së Ramës

Pas thirrjes që kryeministri Rama i bëri dje Vuçiç, që të liheshin të kalonin në dogana kamionët me targa të Kosovës, ka ardhur edhe...

Anulohet për herë të parë, një tjetër turne i dorëzohet koronavirusit

Një tjetër kompeticion i është dorëzuar koronavirusit. Bëhet fjalë për turneun e Wimbledon, i cili nuk ishte anuluar asnjëherë që nga Lufta e Dytë...

“Vëllai ka 10 ditë me simptomat e Koronavirusit”,Memushaj:Dëshiroj ta mbyll karrierën në…Vlorë

Italia është duke përjetuar një situatë të tmerrshmë për shkak të Koronavirus, që është përhapur në mënyrë të frikshme, duke shkaktuar me mijëra viktima....

Koronavirusi/ Gjermania zgjat kufizimet e kontakteve

Qeveria gjermane dhe landet federale kanë rënë dakord të zgjasin kufizimet ekzistuese të kontakteve deri më 19 prill. U diskutua gjithashtu edhe për një...

“Koronavirusi ka një mesazh për ju”/ Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një video në Facebook, ku tregohen disa mesazhe “që koronavirusi ka për qytetarët”. “Virusi ka këtë videomesazh për ju. Ndiqeni...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT