E martë, 26 Janar, 2021
4 C
Tirana

Pas 4 vitesh bien dakord, ja kur do të zhvillohen bisedimet Greqi-Turqi

Ministria e Jashtme greke, ka njoftuar pak më parë se negociatat mes Turqisë dhe Greqisë do të rifillojnë më datë 25 janar.

Sipas burimeve diplomatike, disa orë më parë pala turke kontaktoi palën greke dhe propozoi që raundi i 61-të i kontakteve kërkimore të zhvillohej në Stamboll dhe pala greke pranoi ftesën, shkruan Protothema.

Ky takim i cili është dhe “raundi 61” do të zhvillohet në Stamboll dhe do të nisë dhe një tur negociatash mes dy vendeve që përherë, por sidomos kohët e fundit kanë pasur problematika serioze deri në konfrintime fizike në detin Egje.

Raundi i 60-të, i fundit nga bisedimet eksploruese të nisura midis dy vendeve në 2002, u mbajt në Athinë në 1 Mars 2016.

Pas kësaj date, negociatat dypalëshe vazhduan në formën e konsultimeve politike por nuk u kthyen në një kornizë eksploruese.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...