E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Parlamenti francez miraton rregulla më të rrepta për të luftuar virusin

Parlamenti francez miratoi një shtrëngim të rregullave të koronavirusit në vend, pas një debati të gjerë.

Ndryshimet do të fusin vaksinimin e detyrueshëm për profesionistët e kujdesit shëndetësor dhe do të zgjasin kërkesën që për hyrje në vende të caktuara duhet provuar se:

-je negativ me anë të një testi të koronavirusit,

-je vaksinuar

-je shëruar nga sëmundja.

Kryeministri Jean Castex mirëpriti rregulloret e reja.

Ndryshimet janë të diskutueshme. Sipas Ministrisë së Brendshme, më shumë se 160,000 njerëz në të gjithë kombin dolën në rrugë për të protestuar të shtunën. Kishte trazira në kufijtë e demonstratave, me njerëz të zemëruar për pasaportën e vaksinimit dhe vaksinimin e detyrueshëm. Ka pasur arrestime të shumta. Nga gushti e tutje, do të kërkohet një leje kalimi që demonstron negativitet ndaj testit të koronavirusit, vaksinimit ose shërimit edhe për të udhëtuar në trena të distancave të gjata, ose për të shkuar në bare ose restorante.

Franca aktualisht po lufton me një valë të katërt të koronavirusit: nga rreth 67 milion banorë, afërsisht 40 milion kanë bërë të paktën një vaksinim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...