E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

OBSH paralajmëron: Pandemia nuk ka përfunduar, mund të shfaqen variante të reja

Komiteti i urgjencës në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ka paralajmëruar se variante të reja shqetësuese të Covid-19, pritet të përhapen në të gjithë botën, duke e bërë edhe më të vështirë ndalimin e pandemisë.

Zyrtarët e OBSH, së fundmi kanë deklaruar se një ndër shfaqet kryesore i rritjes së rasteve të reja me Covid në gjithë botën është shfaqja e variantit Delta, shkruan Trt World.

“Pandemia nuk ka përfunduar askund,” tha komiteti në një deklaratë, duke theksuar “gjasat e forta për shfaqjen dhe përhapjen globale të varianteve të reja shqetësuese që mund të jenë edhe më të rrezikshme apo më sfiduese për t’u kontrolluar”.

Ekspertët e pavarur thanë se vaksinimet nuk duhet të jenë kushti i vetëm për të lejuar udhëtimet ndërkombëtare, duke pasur parasysh aksesin e kufizuar global dhe shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave Covid-19.

Sipas tyre, kërkimi i provës së vaksinimit thellon pabarazitë dhe promovon lirinë e pabarabartë të lëvizjes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...

Gërdeci/ Kreu i SPAK: Çështjes së Mediut do t’i shkojmë deri në fund

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për...

Nostalgji futbolli/ Valdano: “Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte…”

Jorge Valdano për Raul Gonzalez Blanco: "Një ditë para debutimit të tij, unë i bëra një pyetje për ta provuar, kështu i thashë: 'Po mendoj...

Vrau shokun e tij, Apeli ndryshon masën e sigurisë për Marjus Demën

Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë për Marjus Demën, i cili vrau shokun e tij Mehmet Qamën, disa muaj më parë, në...

Merkato/ Atletiko do të shesë 3 lojtarë për Lautarton e Interit

Interi po ndërton sezonin e ri me Simone Inzaghin, me shpresën dhe qëllimin për të mos hequr dorë nga ndonjë lojtar tjetër i shkëlqyeshëm...