E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

OBSH në Shqipëri jep alarmin: Rreziku i obezitetit është rritur gjatë pandemisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë në Shqipëri, informon se obeziteti rrit ndjeshëm shanset për pasoja të rënda te pacientët me COVID-19.

Për këtë arsye, OBSH bën thirrje për kujdes, ndërsa shton se gjatë pandemisë obeziteti është rritur pasi njerëzit kanë mundësi të kufizuara për ushtrime fizive.

Postimi në Facebook

Obeziteti rrit ndjeshëm shanset për pasoja të rënda te pacientët COVID19, siç janë nevoja për trajtim të kujdesit intensiv, ventilimi mekanik dhe vdekje.

Rreziku i obezitetit është rritur gjatë pandemisë. Shumë njerëz kanë pasur mundësi të kufizuara për;

sigurimin e ushqimit të shëndetshëm

ushtrime fizike

akses në shërbimet e kujdesit shëndetësor

Shqipëria regjistroi një tjetër rekord sa i takon numrit të të infektuarve me Covid-19.

Në 24 orët e fundit, u regjistruan 311 raste të reja nga 1,397 teste të kryera.

Ndërkohë, 6 pacientë nuk e fituan betejën me virusin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...