E enjte, 2 Dhjetor, 2021
12.5 C
Tirana

Numra të frikshëm, ja sa gola realizon Mesi prej 15 vitesh

Lionel Mesi po vazhdon legjendën e tij. Pasi theu çdo rekord të mundshëm në futboll që dukej i pathyeshëm, argjentinasi përmirëson statistikat e tij nga sezoni në sezon. Këtë herë ka arritur një rekord të vogël, por shumë domethënës.

Me golin e shënuar në fushën e Rajo Vajekanos, i cili shërbeu për ta barazuar ndeshjen momentalisht, Mesi arriti në shifrën 15 gola në sezon. Diçka që duket se është normale që prej vitit 2007. Lionel Mesi ka shënuar në 15 sezone radhazi të paktën 15 gola. Jemi vetëm në gjysmën e kompeticioneve dhe Barcelona vazhdon të jetë ende prezente.

Kjo do të thotë që Mesi mund të përmirësojë akoma më shumë shifrat dhe të vendosë rekorde të tjera. Ai shfaqet gjithmonë në momentet e vështira dhe në më pak se një muaj, Barça ka nevojë për të. Do të luajë në Ligën e Kampionëve kundër PSG-së për të kërkuar kualifikimin në çerekfinale.

Me golin që shënoi ndaj Rajo Vajekanos, Mesi u shndërrua në goleadorin e katërt në historinë e këtij kompeticioni dhe sigurisht objektivi i tij është rritja në këtë klasifikim.

Në sezonin 2006- 2007 arriti të shënonte 17 gola dhe e ruajti këtë nivel të lartë realizueshmërie. Ecuria më pozitive e Leos ka qenë në sezonin 2011-2012 kur arriti të thyente rekorde dhe të shihte portën kundërshtare në 73 raste. Nëse do të dyfishojë golat për këtë sezon, ai do të arrijë 13 vite radhazi me 30 gola.

Lexo edhe :   Lionel Mesi hyn në histori, fiton “Topin e Artë” nr.7
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...