E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Nostradamusi dhe Hitleri: A e parashikoi të ardhmen mjeku i shekullit XVI-të?

Mishel Nostradamusit i njihet merita e bërjes së shumë profecive të sakta mbi të ardhmen, që nga vdekja e mbretit Henrit II të Francës, dhe deri tek bombat bërthamore që ranë mbi  Hiroshima dhe Nagasaki. Për pjesën më të madhe të jetës së tij, ai ishte një shkencëtar i besueshëm që studioi sëmundjen e Murtajës dhe botën përreth tij.

Por nga fundi i jetës së tij nisi të shkruajë poezi enigmatike, të cilat janë interpretuar gjatë viteve për t’iu përshtatur ngjarjeve historike. Po sa i saktë ishte ai? Dhe a e paralajmëroi vërtet botën mbi ngjitjen në pushtet të Hitlerit, njeriut që do të kryente krime aq të përbindshme?

Jeta e Nostradamusit

Mishel dë Notrëdam, më vonë Nostradamus, lindi në vitin 1503 në Sen Remi të  Francë.

Ai nisi ta praktikojë profesionin e mjekut në Agen në vitet 1530, edhe pse ishte përjashtuar nga shkolla e mjekësisë. Ai u bë i njohur për një trajtim inovativ mjekësor të Murtajës.

Por pas vitit 1555 ai nisi të bënte profeci, të cilat i botoi në një libër me poezi të rimuara. Fama e tij si parashikues u bë aq e madhe, saqë u ftua në oborrin e Katerina de Mediçit, bashkëshortja e mbretit francez Henri II, ku ai bënte parashikime mbi fatin e familjes së saj.

Fama e tij u rrit akoma më tej kur pretendohet se parashikoi vdekjen e mbretit. Ai tha se një luan i ri do të kapërcente një të moshuar në një fushë beteje, duke shpuar syrin e luanit të moshuar. Pak muaj më vonë Henri II, do të vdiste gjatë një turneu duelesh me kuaj, kur një heshtë e shpoi maskën dhe i çau syrin monarkut. Nostradamus vdiq në 1566. Një natë para vdekjes ai i tha sekretarit të tij “Nuk do të më gjesh më të gjallë me lindjen e diellit!”. Dhe në fakt ai vdiq natën dhe u gjet i pajetë të nesërmen në mëngjes.

Profecitë e tij: Fat, apo largpamësi?

Për shkak të paqartësisë së poezive 4-vargëshe, shumë njerëz janë kthyer pas në kohë dhe i kanë atribuar shkrimeve të Nostradamus ndodhjen e shumë ngjarjeve. Një nga profecitë më të njohura është mbi Zjarrin e Madh të  Londrës:”Gjaku i të drejtëve do të bëjë një gabim në Londër, që do të djegur nga rrufeja e njëzet tre e gjashtë…”.

23 nga 6 mund të tregojnë numrin 66 që ishte viti 1666 kur ra zjarri. Shumë njerëz u vranë në atë incident, dhe ideja e djegies së Londrës mund të shihet si e qartë në poezi. Por paqartësia e strofës lejon interpretime të tjera. Profecia që i atribuohet Hiroshimës dhe Nagasakit:”Mbi dy qyteteve do të bien Murtaja të ngjashme, të cilat nuk janë parë kurrë më parë”.

Apo mbi vrasjen e presidentit amerikan Xhon Kenedi:”Nga lart, e keqja do të bjerë mbi njeriun e madh, dhe një i pafajshëm që do të vritet do të akuzohet për atë vepër”. Dhe në fakt Kenedi u vra nga një snajper nga dritarja e një godine shumëkatëshe, ndërsa vrasësi i dyshuar, Li Harvi Osvald, nuk është besuar kurrë se ka qenë autori i vetëm, dhe u vra para

se të dilte në gjyq. Misteri përreth kësaj ngjarjeje, ka bërë që parashikimi i Nostradamusit të duket shumë i vërtetë.

A e parashikoi ai ngjitjen në pushtet të Hitlerit?

Adolf Hitleri është ndoshta udhëheqësi më famëkeq i një vendi evropian në historinë e kohëve moderne. Ai lindi në vitin 1889 në Austri, luftoi në Luftën e Parë Botërore, dhe u bë udhëheqësi i Partisë Naziste në vitet 1920. Ai ishte Fyhrer i Gjermanisë nga vitit 1933, deri në vdekjen e tij në vitin 1945.

Gjatë kësaj kohe, ai zgjeroi kufijtë e Gjermaninë në të gjithë Evropën, duke pushtuar

Francën dhe Poloninë, dhe kryer krime të tmerrshme ndaj njerëzve që i konsideronte si të padëshirueshëm. Ai njihet si arkitekti i kampeve të vdekjes dhe Holokaustit.

Disa studiues mendojnë se ngjitja e tij u parashikua nga Nostradamusi gati 500 vjet më parë. “Nga thellësitë e Evropës Perëndimore, një fëmijë i vogël do të lindë nga njerëz të varfër, dhe përmes gjuhës së tij, do të arrijë të joshë një grupim të madh njerëzish”- shkruan ai.

Në fakt Hitleri njihej si një individ karizmatik, dhe prindërit e tij vinin nga shtresa e varfër, gjë që i jep më shumë besueshmëri kësaj teorie. Një fjali e mëvonshme madje flet për një zonë të njohur si “Hister”. Hister është një zonë e  Danubit, pranë vendit ku lindi Adolf Hitleri. Një rastësi vërtet e çuditshme, apo një profeci mistike?

burimi: https://www.ancient-origins.net/unexplained-phenomena/nostradamus-0015415

Përshtatur për Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...