E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Kanada, tre ditë zie pas sulmit ndaj familjes myslimane

Qyteti kanadez London që ndodhet në provincën Ontarios ka shpallur tre ditë zie për të nderuar viktimat e një sulmi me kamion ndaj pesë anëtarëve të së njëjtës familje. Katër prej tyre humbën jetën në incident ndërsa njëri prej tyre, në moshë të re, ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore.

Hetuesit thanë se shoferi i sulmoi viktimat për shkak se ishin myslimanë. Personat që humbën jetën ishin të moshave nga 15 në 74 vjeç, ndërsa më i riu në moshë, vetëm 9 vjeç ndodhet në spital në gjendje të rëndë shëndetësore.

“ E kuptojmë se një ngjarje e tillë mund të shkaktojë frikë dhe ankth në komunitet dhe tek të gjithë banorët e qytetit. Ne të gjithë këtu dhe shumë të tjerë ju mbështesim. Nuk ka tolerancë në këtë komunitet për individë që motivohen nga urrejtja e që ushtrojnë dhunë”, tha shefi i policisë i qytetit London, Stephen Williams.

Pas sulmit që ndodhi të dielën në mbrëmje autoritetet arrestuan një banor të qytetit në parkimin e një qendre tregtare aty pranë.

Policia tha se 29-vjeçari Nathaniel Veltman, i cili po përballet me katër akuza për vrasje të shkallës së parë, nuk i njihte viktimat./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...

Hodhi çantën nga dritarja e lokalit sapo pa RENEA-n, pranga 27-vjeçarit

Kontrollet e befasishme të RENEA-s në Fier për kapjen e personave në kërkim, janë finalizuar me arrestimin e një të riu. Në pranga është...