E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli / Zlatani dhe shikimi i tij “sfidues” ndaj Ronaldo fenomenit

Suedezi Zlatan Ibrahimoviç kujton momentin kur luajti kundër Ronaldo në një derbi Inter-Milan dhe se si gazetat e përshkruan shikmin e tij si sfidë ndaj fenomenit.

Zlatan Ibrahimoviç:

“Një ditë pas asaj ndeshjeje shumë gazeta ia atribuan atë shikim arrogancës sime.

Ato shkruanin se po sfidoja Ronaldon. Në mëngjes kur u zgjova, lexova faqen e parë të një gazete dhe qesha shumë. Ata që ishin në shtyp nuk kishin kuptuar asgjë … shikimi im ishte një përzierje mosbesimi dhe kënaqësie.

Isha i lumtur si fëmijë … Unë Zlatani, që po e sfidoja, ëndrra e një jete.

E shikoja, e shikoja pasi si fëmijë ai ishte idhulli im. Më i madhi që është shfaqur ndonjëherë në një fushë futbolli. Në karrierën time deri në atë moment nuk kisha qenë kurrë në një situatë të tillë. Doja ta përqafoja, ta falënderoja për gjithçka, por ishte derbi për t’u luajtur.

Në fund të lojës, shkova ta takoj në dhomën e zhveshjes së Milanit, biseduam për gjysmë ore dhe i thashë gjithçka që ndieja për të si fëmijë. Nuk ishte dashuri, por diçka më shumë. Ndërruam fanellat, dhe ai madje më dha një autograf.

Të gjitha fanellat që më kanë dhënë lojtarë të ndryshëm pas ndeshjeve janë hedhur në një dollap në shtëpi. Jo e tija ama … E kam në kornizë, të varur në dhomën time në Malmö. Mjerë ai që e prek… Fenomeni përfaqëson fëmijërinë time, ëndrrën time të fëmijërisë. Për mua është gjithçka … “

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...