E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ Xhon Terri zbulon trukun e Murinjos për të vonuar lojën

“Murinjo gjithmonë më thoshte mua dhe Kahillit se kur kishte dhe 5 minuta lojë, nëse ishim duke fituar 1-0 dhe vinte ndonjë krosim në zonë, ne duhet të shkonim tek njëri-tjetri për të përplasur kokat dhe pastaj duhet të rrëzoheshim të dy. Kur dy lojtarë janë të shtrirë në tokë, në fakt, nuk mund të largohen nga fusha për mjekim. Unë dhe Kahilli nuk e dinim këtë rregull. Më vonë, në një rast që erdhi një krosim, ne kërcyem për të përplasur kokat, ramë të dy në tokë dhe gjyqtari vërshëlleu.

E pyeta Kahillin nëse ishte mirë dhe ai më tha ‘Po’, kështu që i thashë ‘Qëndro shtrirë’. Pastaj vjen arbitri dhe më thotë se duhet të dalim nga fusha. Por nuk kemi pse të dalim sepse rregulli thotë që kur janë dy lojtarë në tokë mjekohen në fushë. Aty arbitri largohet duke thënë ‘Po, ke të drejtë!

Murinjo ishte shumë përpara në aspektin e futbollit dhe përgatitjes së ndeshjeve. Këto imtësira të bëjnë të fitosh ose të humbësh ndeshje.”

Xhon Terri zbulon kështunjë taktikë “të pazakontë” nga Hoze Murinjo.

Burimi: The Times

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...