E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ Pierluigi Collina kujton finalen dhe episodi i veçantë

“Ishin dy minutat e fundit, pashë lojtarët e Bajernit në stol duke u përgatitur për të festuar titullin, tifozët ishin të gëzuar sepse e dinin se ishin një hap larg fitimit të Ligës së Kampionëve.

Papritmas, Mançesteri shënoi dy gola në dy minuta dhe përmbysi rezultatin.
Kurrë nuk do ta harroj ulërimën e tifozëve anglezë, ndërsa në tribunat e Bajernit ishte një heshtje vdekjeprurëse.

Lojtarët e United po festonin golin e tyre të dytë kur pashë një lojtar të Bajernit që ra plotësisht i pashpresë në tokë me një shprehje të zhgënjimit të madh.
Unë iu afrova dhe nuk më erdhi asgjë për t’i thënë përveç:
‘Çohu dhe lufto, ke akoma njëzet sekonda’.
Në atë moment, unë pashë fytyrën e vërtetë të futbollit, të lumturisë dhe hipnotizimit të një stadiumi, njerëz që festonin çmendurisht dhe njerëz të dëshpëruar “.

Pierluigi Collina.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....