E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Njihuni me shtete më të fuqishme ushtarake në botë, kush janë dhe çfarë posedojnë

Sipas hulumtimeve nga Global Firepoëer, kompanitë më të specializuara ndërkombëtare  në fushën e armëve dhe aftësive ushtarake të vendeve, me ushtritë më të forta në botë, hulumtimet kanë nxjerrë Shtetet e Bashkuara të parën, e dyta është Rusia, dhe e treta është Kina. Në vijim janë India, Franca, Britania e Madhe, Koreja e Jugut, Japonia, Turqia, Gjermania dhe Italia.

Sipas analizës së ekspertëve ushtarak, Kroacia renditet e 72-ta në botë dhe Serbia renditet më e mira midis fqinjëve në vendin e 78-të. Pranë Serbisë, Shqipëria është në vendin e 86, pasuar nga Sllovenia 92 dhe Maqedonia në vendin e 118-të.

Është interesante që Mali i Zi (i cili renditet i pari këtë vit për herë të parë) renditet i 121-ti dhe ishte më i mirë se BiH, e cila është 124-ta.

Nga vendet e analizuara, ushtria më e keqe e botës ka Butan në vendin e 136-të.

Në renditjen globale të Fuqisë së Fuqisë, fuqia ushtarake e Kroacisë është dobësuar gjatë tre viteve të fundit. Një vit më parë, Kroacia ishte në vendin e 68-të dhe vitin e kaluar ishte 62-ta.

Të dhënat e publikuara në Kroaci nuk kanë ardhur në jehona të mëdha, por ato shkaktuan një vëmendje të madhe në Serbi. Gazeta jozyrtare e Vuçiç, tabloidi i Informatorit, është befasuese që Kroacia ka fuqi ushtarake më të fortë se Serbia.

Transferimi i një deklarate nga një ekspert i paidentifikuar ushtarak i cili pretendon se “ushtria kroate nuk është më e fortë se ajo serbe, kjo është e sigurt. Nuk është e qartë se nga cilat kritere Zagrebi është aq i pozicionuar në analizë. ‘

Serbët konsiderojnë se ata kanë një ushtri më të fortë, duke deklaruar se Kroacia ka 18 aktive dhe Serbia 40 mijë ushtarë dhe ka dy herë më shumë avionë dhe transportues. Ata gjithashtu theksojnë se Serbia është shumë më e fortë sa i përket tankeve dhe artilerisë.

Përparësia e Kroacisë shihet në një numër më të madh të aeroporteve dhe një marshimi shumë më të fortë.

Bonus për anëtarësimin në NATO

Autorët e analizës morën në konsideratë më shumë se 50 faktorë për vlerësimin e fuqisë ushtarake. Hulumtimi vëren se renditja e fishekëve nuk varet vetëm nga sasia totale e teknologjisë ushtarake, por nga uniformiteti i fuqisë ushtarake të vendit dhe nga shumëllojshmëria e armëve në dispozicion.

Ekspertët nuk morën parasysh armët bërthamore, por forcat bërthamore morën pikë shtesë. Faktori kryesor në vlerësim ishte numri, kështu që vendet me një numër të madh banorësh, si rregull, kishin një vlerësim më të lartë. Gjithashtu, merren parasysh edhe pozicioni gjeografik i vendit, fleksibiliteti logjistik dhe sasia e burimeve natyrore.

Vendet që nuk kanë qasje në det nuk u dënuan për mungesën e një flote, ndërsa forcat detare humbën pikë për shkak të mungesës së diversifikimit në flotën e flotës.

 

Përveç kësaj, vendet e NATO-s pranuan një shpërblim për shkak të mundësisë së marrjes së fondeve nga burimet e përbashkëta të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...