E hënë, 2 Gusht, 2021
25.5 C
Tirana

Fotot/ Me bebin në gji dhe në karrige me rrota, senatorja amerikane shkon të votojë

Vetëm 10 ditëshe, Maile shënoi hyrjen në politikën amerikane në prehërin e nënës së saj, senatores, Tammy Duckworth, deputetja e parë që votonte me beben e saj që prej gjysmë shekulli.

 

 Mbërritja e demokrates u prit me duartrokitje. Ish-luftëtare e ushtrisë amerikane, Tammy Duckworth humbi këmbët dhe rrezikoi të humbte dhe jetën në Irak më 12 nëntor 2004, kur helikopteri “Blackhawk” ku ajo ishte bashkëdrejtuese, u godit nga një raketë.

 

Ishte në një karrige me rrota, vajza po flinte në prehërin e saj, kur ajo shkoi të votonte, kundër personit të zgjedhur nga Donald Trump për të drejtuar NASA-n, para se të rrethohej nga kolegët.

“Ishte shumë e adhurueshme”, deklaroi senatorja për gazetarët duke nënvizuar se të gjithë të zgjedhurit duke përfshirë dhe kreun e maxhorancës republikane, Mitch McConnell kishin qenë shumë të përzemërt dhe mikëpritës.

Në 50 vjet, Tammy Duckworth u bë në fillim të prillit senatorja e parë që lind gjatë mandatit të saj, shkruan atsh.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...