E enjte, 20 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Nga Holanda: Parlamenti mbështet bisedimet me Shqipërinë mbi pranimin në BE

Për një kohë të gjatë, një shumicë e Dhomës së Përfaqësuesve ka kundërshtuar bisedimet me Shqipërinë në lidhje me anëtarësimin në Bashkimin Evropian, por medalja është kthyer. Sipas Parlamentit, vendi ka bërë përparim të mjaftueshëm për të filluar bisedimet. Për më tepër, procedura e re e pranimit e bën më të lehtë për palët që të bien dakord.

Dy vjet më parë, Holanda i mbajti derën mbyllur Shqipërisë. Në atë kohë, Franca gjithashtu refuzoi të fillojë bisedimet me vendin në Ballkanin perëndimor. Një vit më vonë, kabineti tregoi se mund të pranonte në një farë mënyre negociatat me qeverinë në Tiranë.

Sipas VVD dhe CDA, të cilat më parë ishin negative, “sinjale pozitive” kanë ardhur nga Shqipëria. Ata thonë se është bërë përparim në fusha të tilla si sundimi i ligjit dhe luftimi i korrupsionit.

Për Mustafa Amhaouch të CDA, procedura e re e pranimit është ‘thelbësore’. Si rezultat, procesi mund të vonohet, ndalohet ose ribëhet nëse vendet përkeqësohen përsëri ose nuk respektojnë marrëveshjet. Amhaouch gjithashtu përmend ndërhyrjen kineze dhe ruse në Ballkan si një arsye për të rënë dakord.

PvdA dhe D66 mbështesin gjithashtu qëndrimin e qeverisë. Por do të duhen edhe dhjetë vjet para se Shqipëria të bëhet anëtare e BE, mendon Sjoerd Sjoerdsma (D66). Sipas PS, është ende shumë herët për të hyrë në një dialog me Shqipërinë. PVV dhe Forumi janë gjithashtu kundër bisedimeve të pranimit.

Përveç Shqipërisë, Bashkimi Evropian do të diskutojë gjithashtu pranimin me Maqedoninë e Veriut. Dhoma kishte rënë dakord më parë me atë vend. Nuk dihet kur Brukseli do të fillojë bisedimet me të dy vendet. Kjo sepse Bullgaria po bllokon bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut.

burimi: https://www.rd.nl/artikel/931800-kamer-steunt-gesprek-met-albanie-over-toetreding-tot-eu

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërdoruan detyrën, procedohet penalisht kryetari i KF Erzenit dhe një anëtar

Kryetari dhe anëtari i shoqatës së KF Erzenit, Marius Shahini dhe Fundim Dollaku, janë vendosur nën hetim me akuzë për “shpërdorim detyre” dhe “kompetencash”. Policia...

Tre djem dhe një vajzë në hotel, pranga të riut që qëlloi shokun me pistoletë

Më shumë se një muaj pas ngjarjes është prangosur në Tiranë autori i plagosjes me armë zjarri në një hotel në autostradën Durrës-Tiranë. 26-vjeçari...

Avokati mashtrues, merr 11 mijë paund për vizë studimi në Angli

Rreth dy muaj më parë, “Stop” transmetoi rastin e avokatit Sokol Berberi, i cili i mori 3 mijë euro një qytetari për vizë pune...

6 marsi, testi kyç i Bashës

Nga: Eduard Zaloshnja Nga komunikimi publik i Presidentit Meta, duket pothuaj plotësisht e sigurtë se zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 bashki do të zhvillohen...

Çmimet e reja në Kosovë, si do të llogaritet fatura e energjisë së shpenzuar

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka publikuar një kalkulator për llogaritjen e faturave të energjisë elektrike, pas propozimit për ndryshim të tarifave. Në këtë...