E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Në Indi vazhdojnë protestat kundër ligjit për shtetësi

Më shumë se 1.000 studentë, piktorë dhe shkrimtarë protestuan në Nju Delhi dhe shtetin e Assam në Indi, kundër një ligji të ri, që lejon shtetësinë për refugjatë jomyslimanë nga disa vende fqinje.

Protestat në Indi filluan në fillim të muajit dhjetor, menjëherë pasi një shumicë nacionaliste qeverisëse miratoi ligjin e shtetësisë në parlament, që nuk vlente për komunitetin mysliman.

Kritikët thonë se qeveria e kryeministrit Narendra Modi po përpiqet ta bëjë Indinë në një shtet hindu, duke goditur demokracinë laike.

Shkrimtari dhe aktivisti Arundati Roy iu bashkua protestës në Nju Delhi dhe u bëri thirrje qytetarëve të rrinë së bashku dhe ta mbajnë njëri-tjetrin të sigurt nga shtypja e forcave të sigurisë.

Që nga fillimi i protestave masive, 23 njerëz janë vrarë në të gjithë vendin. Shtetet më të goditura nga protestat janë Uttar Pradesh, Karnataka dhe Assam, shkruan “Rel”.

Kryeministri Modi e mbron ligjin dhe e përshkruan atë si një veprim humanitar për refugjatët.

Ligji i ri lejon shtetësinë indiane për jomyslimanët, të cilët dëshmojnë se ata kanë qenë viktima të përndjekjes fetare në Bangladesh, Pakistan ose Afganistan, vende këto me shumicë myslimane.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kishin kthyer shtëpinë në laborator dro*e, dy në pranga

Dy shtetas 32 dhe 33-vjeç janë vënë në pranga në sajë të operacionit të koduar "Baza", pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin marë me...

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...