E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Në 3 janar vazhdojnë bllokadat në Serbi

Federata e Organizatave Mjedisore të Serbisë (SEOS) njoftoi vazhdimin e postblloqeve në mbarë vendin më 3 janar, pasi është e qartë se Qeveria nuk do të tërheqë dekretin për miratimin e Planit Hapësinor të zonës me qëllime të veçanta për projektin e Rio Tintos, në hapjen e një miniere litiumi.

Aleanca deklaroi se bllokada do të nisë në orën 13:00 dhe do të zgjasë tre orë. “Së pari do t’i bllokojmë rrugët për tre orë, e pastaj më gjatë dhe më gjerë, derisa presidenti të tërheqë dekretin dhe të largojë Rio Tinton nga Jadra dhe Serbia.

Nuk ka kthim për ne dhe jo për të gjithë ju, sepse Serbia është e vetmja gjë që na ka mbetur. Ne nuk jemi politikanë, por njerëz të zakonshëm që nuk duam minierat e litiumit në afërsi të tyre. Qëndroni pranë nesh për të qenë një popull i denjë për paraardhësit e tyre. Deri në fitore”, tha aleanca.

Më herët, presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se projekti Jadar nuk do të tërhiqej dhe akuzoi “ish-qeverinë” për sjelljen e Rio Tinto në Serbi.

Burimi i lajmit: glaspodrinja. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...