E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Muzikë/ Eric Clapton, unë nuk do të luajë atje ku kërkohet vaksinimi

Eric Clapton nuk do të luajë në klabe dhe salla koncertesh ku kërkohet vaksinimi anti-Covid: kjo u njoftua nga vetë kitaristi, në vijim të direktivave të kryeministrit britanik Boris Johnson, sipas së cilave do të kërkohet paraqitja e ‘pasaportës së gjelbër’ në të gjitha klabet dhe vendet që do të organizojnë evente të mëdha.

“Pas njoftimit të kryeministrit të hënën, 19 korrik, nderi im më detyron të bëj një njoftim vetë,” tha Clapton.

“Unë dua t’u them të gjithëve se kurrë nuk do të luaj në asnjë skenë në prani të një publiku të diskriminuar – theksoi ai. Nëse nuk është e mundur që të gjithë të jenë në gjendje të marrin pjesë në koncert, unë rezervoj të drejtën të anuloj shfaqjen”.

Clapton tha se ai kishte një “përvojë katastrofike” me vaksinën AstraZeneca. Vendimi i tij mund të përfshijë gjithashtu Italinë, ku Clapton do të interpretojë vitin e ardhshëm me ndalesa në Milano dhe Bolonjë, ndërsa ka disa koncerte dhe në Shtetet e Bashkuara duke filluar nga shtatori i ardhshëm.

Artisti britanik merr kështu një pozicion të kundërt me atë të Bruce Springsteen i cili për shfaqjet e tij të radhës në Broadway do të kërkojë një audiencë plotësisht të vaksinuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tashmë ka një datë, ja kur do martohet Rudina Dembacaj me Mark Frrokun

Aktorja e njohur e humorit, Rudina Dembacaj, pas shumë aludimesh për një dasmë të mundshme me Mark Frrokun, tashmë ka zbuluar çdo gjë. Një ftesë...

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...