E diel, 29 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

Mori motrën dhe doli nga dritarja, heroi 5-vjeçar që shpëtoi familjen nga zjarri

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Një 5-vjeçar nga Xhorxhia është emëruar “Zjarrfikës nderi”, pasi shpëtoi gjithë familjen e tij nga zjarri që përfshiu shtëpinë e tyre.

Noah Woods u zgjua për shkak të tymit dhe flakëve që kishin rënë në dhomën e gjumit, që ai ndante me motrën e tij 2-vjeçare.

Ai mori motrën e tij të vogël dhe doli nga shtëpia përmes dritares. Por ai nuk u ndal këtu, pasi u kthye sërish për të shpëtuar qenin e familjes. Më pas ai ka vrapuar deri te shtëpia e xhaxhait të tij për të thirrur ndihmë.

Kështu ata lajmëruan edhe 8 anëtarët e tjerë të familjes përpara se të ishte shumë vonë. 5-vjeçari mori çmimin e shpëtimtarëve për heroizmat e tij, çmim ky i rezervuar zakonisht për shpëtimtarët profesionistë.

“Ne kemi parë që fëmijët të paralajmërojnë familjet e tyre edhe më parë. Por që një 5-vjeçar të jetë vigjilent sa duhet për ta bërë këtë … është shumë e jashtëzakonshme”, ka thënë për mediat Shefi i Departamentit të Zjarrit në Bartow County Dwayne Jamison.

Ai deklaroi se zjarri kishte ardhur nga një prizë elektrike e mbingarkuar në dhomën e gjumit të Noah. Kur zjarrfikësit arritën, ata u dhanë ndihmën mjekësore Nohas dhe anëtarëve të tjerë të familjes për djegie të vogla dhe asfiksim.

“Fal Zotit nëntë të dashurit tanë ishin në gjendje të dilnin nga shtëpia. Nëse nuk do të ishte për Noah, ne mund të mos jemi këtu sot”, tha gjyshi i Noah, David Woods, në një postim të GoFundMe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sapo kaloi koronavirusin, ndërron jetë papritur mjeku i njohur 

Bluzat e bardha janë më të rriskuara, si pasojë e pandemisë. Ndërsa ndodhen në krye të detyrës për të mbajtur në jetë pacientët e...

Kapitullimi i Gjermanisë s’duhet të jetë festë kombëtare e Shqipërisë

Nga: Kreshnik Spahiu Debati nëse Shqipëria është çliruar më 28 apo 29 nëntor tashmë është shndërruar jo veçse aspak profesional por dhe komik. Çdo vit...

Në nder të 108-vjetorit të Pavarësisë/Niagara në Kanada ndriçohet kuq e zi

Mbrëmjen e 28 nëntorit, Ujëvara e Niagarës ka marrë ngjyrat e flamurit kombëtar shqiptar. Lajmin e ka përcjellë Ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Ermal...

Majk Tajson në super formë, rikthehet në ring si në kohët e arta (VIDEO)

Majk Tajson është rikthyer në ring, si në kohët e arta. Ai nuk i ka humbur reflekset, ndërsa i ka dhënë një goditje të...

Rama, Meta dhe Ruçi homazhe te Varrezat e Dëshmorëve (VIDEO)

Dita e sotme shënon 76-vjetorin e çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit. Në 76-vjetorin e çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazifashistë, kryeministri Edi Rama, presidenti Ilir...