E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Mlladiç/ Reagon Borrell dhe Varhelyi: Mohimi i genocidit mohon vlerat europiane

“Vendimi i jep fund një gjykimi kyç në historinë e fundit të Evropës për krime lufte, përfshirë gjenocidin që ndodhi në Bosnjë dhe Hercegovinë”. Ky ka qenë reagimi i përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Europian për Punët e Jashtme, Josep Borrell dhe komisionerit për Fqinjësinë, Oliver Varhelyi, menjëherë pas vendimit që u mor nga Gjykata e Apelit të Hagës ndaj kriminelit serb , Ratko Mlladiç.

Në një deklaratë për shtyp, ata janë shprehur se,  ky mision do të vazhdojë për të siguruar drejtësi për të gjitha viktimat e krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit dhe familjarëve të tyre. “Vendimi i sotëm është një mundësi për udhëheqësit në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe rajon, në funksion të fakteve, për të udhëhequr rrugën në nderimin e viktimave dhe për të promovuar një mjedis të favorshëm për pajtimin për të kapërcyer trashëgiminë e luftës dhe për të ndërtuar paqen e qëndrueshme,”-shkruhet në deklaratën e përbashkët të Borrell dhe Varhelyi.

Sipas tyre, mohimi i gjenocidit, revizionizmi dhe lavdërimi i kriminelëve të luftës kundërshtojnë vlerat më themelore evropiane. “ Vendimi i sotëm është një mundësi për udhëheqësit në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe rajon, në funksion të fakteve, për të udhëhequr rrugën në nderimin e viktimave dhe për të promovuar një mjedis të favorshëm për pajtimin për të kapërcyer trashëgiminë e luftës dhe për të ndërtuar paqen e qëndrueshme.

Ky është një parakusht për stabilitetin dhe sigurinë e Bosnjës dhe Hercegovinës dhe thelbësor për rrugën e saj në BE”, thuhet në deklaratë, ku vijohet t’u bëhet thirrje gjykatave ndërkombëtare dhe vendore në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe në vendet fqinje, që të vazhdojnë misionin e tyre për të siguruar drejtësi për të gjitha viktimat e krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit dhe familjarëve të tyre. “Nuk mund të ketë pandëshkueshmëri”, thuhet në njoftimin e dalë nga zyrat e BE-së.

Lexo edhe :   Ratko Mladiç: Burgimi përjetë, drejtësia e përafërt që morën viktimat e tij
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...