E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

Michael Bloomberg tërhiqet nga gara presidenciale

Ish-kryetari i bashkisë së New York, Michael Bloomberg ka njoftuar sot tërheqjen e tij nga gara për kandidat demokrat, në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së.

Përmes një postimi në Twitter, Bloomberg u shpreh se e vetmja arsye që ai u fut në zgjedhje ishte që të mposhte Trump. Ndërkohë, ai theksoi se do të mbështeste në garë ish-presidentin Joe Biden.

“Unë hyra në garë tre muaj më parë për të mposhtur Trump. Unë po e lë garën sot për të njëjtën arsye. Pas votimit të djeshëm, është e qartë se ky kandidat është miku im Joe Biden”, tha ai.

Vendimi për t’u tërhequr erdhi pas disfatës së madhe që ai pësoi në garën për kandidat demokrat. Rezultatet që u bënë publike të martën se Joe Biden kryesonte bindshëm. Sipas mediave amerikane, Bloomberg ka harxhuar më shumë se gjysmë miliard dollarë në fushatën e nominimit demokratik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...

Rama me Zaevin e Vuçiçin në Shkup/ Kurti refuzon ftesën: Nuk ka miratimin tonë

Zyra e qeverisë së Kosovës, ka konfirmuar se Kryeministri Albin Kurti nuk do të jetë nesër i pranishëm në Samitin e Shkupit, ku do...

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...