E diel, 29 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

Ilir Meta duhet të bëjë betejën e tij reale me SHBA

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Nga Mero Baze

Ilir Meta po investohet gabimisht prej gati dy vitesh, t’iu mbushë mendjen shqiptarëve, që SHBA nuk është e informuar si duhet për atë që po bëhet me reformën në drejtësi.

Si fillim kishte gjetur dhe armikun. Ishte ambasadori Donald Lu, me të cilin prej vitit 2016 hyri në një luftë të hapur, e cila nuk degradoi publikisht, falë qetësisë së ambasadorit. Ndaj tij pati sulme politike, diplomatike dhe personale. U akuzua fillimisht si një “i infiltruar” i Soros në administratë, pastaj si një i blerë nga Edi Rama, dhe në fund dhe si një i korruptuar.

Beteja vazhdoi më pas dhe më të ngarkuarën me punë të SHBA në Tiranë, në pritje të ambasadores Yuri Kim. Ajo u përjashtua nga protokolli i një takimi me ambasadorë të Perëndimit, vitin e kaluar, në kulmin e krizës politike, së bashku me ambasadorin italian, pse rekomanduan Venecian si arbitër të zgjidhjes së krizës së 30 qershorit.

Kjo histori po vazhdon dhe me ambasadoren e re të SHBA në Tiranë, Yuri Kim, e cila duhet të jetë shumë e hutuar që ende pa shkelur në Shqipëri, është vendosur në shënjestër me akuza parafabrikate që u janë përsëritur paraardhësve të saj.

Kjo i ndodhi sapo ajo reagoi kundër keqpërdorimit të flamurit amerikan në një betejë anti-amerikane, siç ishte mitingu i Ilir Metës.

Problemi i Ilir Metës është i thjeshtë dhe i qartë. Ai nuk e ka mbështetjen e SHBA në betejën e tij kundër reformës në drejtësi. Dhe në këtë aspekt, ai nuk ka asnjë mbështetje as shqiptare dhe as perëndimore, në kauzën e shpikur të “grushtit të shtetit”.

Populli i marrë hua në bulevard është tregues i nevojës për opozitë, por jo për paranojat e Ilir Metës.

Nëse ai do që të ketë sukses në betejën e tij, ai duhet të jetë i vërtetë. Dhe i vërtetë është të jetë ashtu siç perceptohet, si një lider anti-amerikan dhe anti-perëndimor, që po lufton për pavarësinë e Shqipërisë nga Perëndimi, kundër “Republikës së Ambasadorëve”, të cilët shikohen si një fatkeqësi që po instalojnë një sistem drejtësie të pasigurtë për të dhe kastën e tij politike.

Kjo është një betejë reale, një betejë për hallin e tij. Kjo është ajo që Ilir Meta do dhe ajo që shqiptarët, por dhe amerikanet, francezët, gjermanët apo italianët, shikojnë tek Ilir Meta.

Lexo edhe :   Origjina e Ditës së Falënderimeve, një ndër festat më të rëndësishme në SHBA
Lexo edhe :   Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit?

Të gjithë ata që mbështesin Ilir Metën, e besojnë këtë gjë, por jo ata që ishin në shesh, se ata janë demokratë dhe dalin se kanë mbetur rrugëve.

Ilir Meta mund të ketë një pakicë që e mbështet në këtë histori. Është mirë të merret me atë pakicë, ta mobilizojë për luftë, t’i indoktrinojë me këtë ideologji të re të tij, dhe të kthehet në një pakicë politike e përfaqësuar dhe në Parlament në zgjedhjet e ardhëshme. Kjo është e vetmja gjë e vërtetë e tij.

Kjo përpjekja e tij për të luftuar “me miell hua”, duke marrë mbështetës demokratë për një kauzë anti-perëndimore, apo për të nisur një betejë me Amerikën duke tundur flamurin amerikan në tribunë, e bëjnë jo vetëm qesharak, por dhe frikacak, që nuk ka për t’i shkuar askush nga pas.

Shqipëria, edhe pse vend pro perëndimor, ka si çdo vend një pakicë anti-perëndimore. Por politikanët tanë janë hipokritë dhe nuk duan të identifikohen me të, se e dinë që është pakicë. Në kushtet ku gjendet Ilir Meta, ajo është e vetmja gjë e vërtetë që mund të bëjë.

Nuk ka pse përgjon Etildën pse ha drekë me ambasadoren e çfarë biseduan. Ato mund të kenë bërë dhe muhabete grash, mund të kenë folur për fëmijët apo vjehrrat, dhe thjesht kanë postuar një lajm për t’i treguar Ilir Metës se nuk mendojnë si ai. Pasi e vërteta është se ato kanë drekuar, thjesht për t’i treguar presidentit, se SHBA nuk mendon si ai.

Tani presidenti mund ta ndalë këtë fushatën që sqaron vazhdimisht SHBA se e ka gabim për atë që mendojnë për Ilir Metën. Është mirë të bëjë betejën e tij, atë që ka në mendje, dhe atë që mendon vërtet kundër SHBA dhe BE, lidhur me reformën në drejtësi. Mund të ketë plot mbështetës për këtë.

Por nuk ka pse lufton që të jetë dhe me SHBA, dhe me BE, dhe kundër reformës në drejtësi, edhe pro shpikjes së grushtit të shtetit, edhe kundër Lulzim Bashës, edhe me demokratët…

I mjafton beteja e vërtetë që po bën kundër reformës në drejtësi dhe mbështetësve të saj, për të pasur një pakicë besnike pas vetes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gëzuar ditën e fundit të Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri

Nga: Roland Qafoku Ne duhet të jemi krenarë për rezistencën që bëri brezi i gjyshërve tanë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Sigurisht që është një...

Horoskopi, 29 nëntor 2020

Dashi Mos u varni nga fati. Ju duhet të rifilloni stërvitjen dhe të kryeni aktivitete që do të jenë të mira për shëndetin tuaj. Kontrolloni...

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...