E hënë, 3 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Mesazhe pajtimi nga LDK-ja: Diskutimet me Vetëvendosjen vazhdojnë shumë shpejt

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Takimi i fundit në mes të Isa Mustafës dhe Albin Kurtit kishte përfunduar me mospajtimin e Lëvizjes Vetëvendosje për kërkesën e LDK-së që në marrëveshjen potenciale për koalicion ta marrë edhe postin e Presidentit.

Tensionet janë rritur kur Glauk Konjufca vendosi të rrëfejë në Pressing T7 publikisht për raportet me Vetëvendosjen.

Pavarësisht reagimeve të para, Isa Mustafa bashkë me nënkryetarët e partive çuan sot mesazhe pajtimi.

Dy taborët ditën kur dështuan të gjejnë konsensusin për formimin e qeverisë, kishin bërë me dije se takimet dhe konsultimet do të vazhdonin përsëri deri në arritjen e një marrëveshjeje.

Ishte paralajmëruar një takim i shpejtë Kurti – Mustafa, megjithatë deklarimet e bëra nga Glauk Konjufca, të martën mbrëma në emisionin  Pressing të T7, rreth gjithë pazarit që po bëhet mes dy partive në përpjekje për të arritur një koalicion, kanë bërë që kreu i LDK-së të anulojë një takim të tillë.

Të irrituar kanë reaguar edhe deputetët e zgjedhur të LDK-së, Lumir Abdixhiku e Haxhi Avdyli, ndërkohë në opinion ishte krijuar përshtypja që një marrëveshje për koalicion mes dy partive po bëhej e pamundur.

Por gjithë këtë tensionim të situatës mes dy partnerëve e ka qetësuar një komunikatë e lëshuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila ka thënë se do të vazhdojë shumë shpejt diskutimet dhe që do të qëndrojë rezistente ndaj presioneve të jashtme.

“Lidhja Demokratike e Kosovës ka punuar dhe është e vullnetshme të arrijë një marrëveshje të baraspeshuar, të qëndrueshme dhe afatgjatë.

Diskutimet mes dy partive, LDK dhe LVV, do të vazhdojnë në mirëbesim dhe mirëkuptim, pa ju nënshtruar presioneve publike të askujt dhe duke krijuar një ambient të përshtatshëm dhe racional.

Synimi ynë i përbashkët është të arrijmë një marrëveshje që ka prioritet vetëm dhe vetëm zotimet tona ndaj qytetarëve të Kosovës për të përmirësuar mirëqenien e tyre”, thuhej në komunikatën e sotme të lëshuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Mes dy partnerëve të cilët po synojnë të arrijnë një koalicion për bashkëqeverisje janë zhvilluar disa takime radhazi mes grupeve punuese për harmonizimin e programit.

Në një takim Kurti-Mustafa madje ishte arritur pajtueshmëri e plotë rreth projektit se si do të qeveriset me Kosovën, duke qenë se disa çështje kishin mbetur pezull nga grupet punuese.

Pas përmbylljes se kësaj faze teknike për harmonizim të programeve qeverisëse, kanë vazhduar takimet në nivele të larta politike dhe tashmë duket se e vetmja çështje që ka mbetur për të gjetur një kompromis, është ndarja e posteve dhe pajtimi i dy palëve me kërkesat e njëra tjetrës.

Njohës të rrethanave politike madje e shohin si banale që e gjithë puna e bërë nga dy partitë për arritjen e një koalicioni të reduktohet në një debat për pozita udhëheqëse.

Mbetet të shihet se kur do të jetë takimi i radhës mes dy partive, duke qenë se tashmë LDK dhe VV janë edhe nën presionin e kohës, meqë presidenti Thaçi mund të thërrasë seancën për konstituimin e Kuvendit, dhe një gjë e tillë do t’i vështirësonte gjërat. /GazetaExpress

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...