E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Menaxhimi i pandemisë/ Brazili në protesta kundër presidentit Bolsonaro

DPA/ Mijëra njerëz dolën në rrugë të shtunën, në të gjithë Brazilin, për të demonstruar kundër politikave të qeverisë gjatë pandemisë, ndërsa numri i rasteve të variantit Delta vazhdon të rritet. Protestuesit kanë bërë thirrje për fajësimin e Presidentit Jair Bolsonaro, për më shumë vaksina kundër Covid-19 dhe ndihmë ekonomike, sipas portalit të lajmeve G1.

Demonstratat u zhvilluan në të paktën 13 kryeqytete provinciale, përfshirë Rio de Janeiro, Recife dhe Salvador. Sindikatat dhe grupime të krahut të majtë organizuan demonstratat. Pjesëmarrësit mbanin banderola duke lexuar “Bolsonaro – gjenocid i korruptuar. Impeachment tani” apo “Ne duam vaksinime”.

Një komision parlamentar po heton tani trajtimin e krizës nga Bolsonaro. Ndërkohë, autoritetet shëndetësore të vendit regjistruan më shumë se 100,000 infeksione të reja me koronavirus në një ditë të Premten, pasi një shtet paraqiti me vonesë dhjetëra mijëra numra të rasteve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...