E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Kroaci/ Dalin detaje, viktimat një shofer dhe 9 pasagjerë, 44 në spital

Jutarnji.hr

Mijëra njerëz dolën në rrugë të shtunën, në të gjithë Brazilin, për të demonstruar kundër politikave të qeverisë gjatë pandemisë.

Një konferencë për shtyp u mbajt para spitalit në Slavonski Brod me rastin e aksidentit të rëndë këtë mëngjes në të cilin një autobus me targa të Kosovës doli nga autostrada A3, duke vrarë dhjetë vetë dhe plagosur dhjetëra të tjerë.

Në autobus kishte 67 pasagjerë dhe dy anëtarë të ekuipazhit, d.m.th. dy shoferë. Fatkeqësisht, nëntë pasagjerë dhe një shofer u vranë, dhe 44 pasagjerë u dërguan në Spitalin e Përgjithshëm në Slavonski Brod, ku u sigurua kujdes shëndetësor mjekësor.

Ministri i Shëndetësisë, Willy Beros , ishte i pari që iu drejtua të tubuarve para spitalit .

Në autobus kishte 69 pasagjerë, përfshirë 2 shoferë. 10 persona vdiqën. Të plagosurit u vendosën në spitalet në Slavonski Brod dhe Nova Gradiška, dhe një me një dëmtim të palcës kurrizore do të transferohet në Zagreb. Edhe pesëmbëdhjetë të mitur u përfshinë në aksident, njëri prej të cilëve u plagos rëndë. Ata të gjithë u pranuan në spital nën masa të rrepta epidemiologjike, dhe unë përgëzoj stafin e spitalit që bëri një punë të shkëlqyeshme.

Ai shtoi se kryeministri Andrej Plenković është në kontakt me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe ambasadori i Kosovës në Kroaci Gezim Kasapolli është në rrugën e tij për në Slavonski Brod. Beroš gjithashtu tha se 14 pasagjerë të cilët nuk u plagosën u akomoduan nga selia dhe do të pajiseshin me ushqim dhe ujë, dhe se ata po përpiqeshin t’i qaseshin problemit si njerëzisht ashtu edhe profesionalisht.

Lexo edhe :   Kosovë/Masat që pritet të hyjnë në fuqi nesër
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...