E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Mekë/ Hapet për herë të parë pas 7 muajsh Xhamia e Madhe

Pas 7 muajsh mbyllje për shkak të koronavirusit, xhamia e Madhe e Mekës ka hapur dyert për besimtarët.

Al Jazeera ka njoftuar sot se autorietet në Arabinë Saudite kanë marrë vendimin për të lejuar të gjithë besimtarët që të kryejnë ritet fetare në Xhaminë e Madhe të Mekës, vendi më i shenjtë i myslimanëve, që ka qëndruar e mbyllur prej 7 muajsh.

E diela shënoi gjithashtu fazën e dytë të hapjes graduale dhe kthimin e qytetarëve në pelegrinazhin Umrah në qytetetet e Mekës dhe Medinës, në një kapacitet prej 75%.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...