E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Mbi 110 milionë euro në 5 vjet, super kontrata e David Alaba te Real Madrid

Revista gjermane Der Spiegel ka zbuluar detajet e kontratës së nënshkruar nga David Alaba me Real Madridin. Shifrat janë të konsiderueshme: nëse mbrojtësi austriak do të pajtohej plotësisht me marrëveshjen, ai do të fitonte 115 milionë euro bruto deri në vitin 2026!!!

Nga këto, 17.7 milionë u paguan drejtpërdrejt pas nënshkrimit, ndërsa kontrata do të jetë 19.46 milionë bruto në vit.

Klauzola e lirimit ishte caktuar në 850 milionë euro, një garanci për të siguruar qëndrimin e Alabas për kohëzgjatjen e marrëveshjes.

Kontrata gjithashtu i buzëqesh familjes së austriakut. Në fakt, babai i tij George do të marrë 6.3 milion euro, të paguara për “The Alabas GmbH”, një kompani konsulence në pronësi të babait të tij, gruas së tij dhe pikërisht mbrojtësit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...