E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Pas shfaqjes në Wuhan, Kina përballet me shpërthimin më të keq të koronavirusit

Një shpërthim i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në qytetin kinez të Nanjing është përhapur në pesë provinca dhe Pekin, me mediat shtetërore që e quajnë atë “infektimi më i gjerë pas Wuhan”.

Pothuajse 200 njerëz janë infektuar që kur virusi u zbulua për herë të parë në aeroportin e ngarkuar të qytetit më 20 korrik. Të gjitha fluturimet nga aeroporti Nanjing do të pezullohen deri më 11 gusht, shkruan BBC.

Zyrtarët gjithashtu filluan testimin në të gjithë qytetin mes kritikave për “dështimin” e tyre. Të gjithë 9.3 milion banorët e qytetit, përfshirë vizitorët do të testohen.

Postimet në mediat sociale tregojnë radhë të gjata njerëzish dhe autoritetet thuhet se u kanë kërkuar njerëzve të mbajnë maska, të qëndrojnë një metër larg dhe të shmangin bisedat ndërsa ata presin.

Ding Jie, një zyrtar shëndetësor në Nanjing, u tha gazetarëve se rastet ishin të lidhura me pastruesit që punuan në një fluturim nga Rusia që mbërriti në qytet më 10 korrik. Testimi ka treguar se virusi tani është përhapur në të paktën 13 qytete përfshirë Chengdu dhe kryeqytetin Pekin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

FSHF i nxori audio-përgjimin, Veliaj: U qëndroj një për një atyre që kam thënë!

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar pas publikimit të audio-përgjimit të publikuar sot nga Federata Shqiptare e Futbollit, në të cilën...

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...