E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Mbi 1000 viktima nga luftimet në Nagorno-Karabakh

Ministria e mbrojtjes së Azerbajxhanit njoftoi se luftimet për vënien nën Kontroll të rajonit Nagorno-Karabakh, vazhduan edhe pas bisedimeve të paqes në Uashington.

Zyrtarët lokalë akuzuan në anën tjetër forcat e Azerbajxhanit për sulmet me bomba në ndërtesa civile në Stepanakert, qyteti më i madh në rajon.

Ministria e Mbrojtjes në Nagorno- Karabakh njoftoi se numri i viktimave në departamentin e saj ka arritur në 963, ndërkohë që ka pasur 37 viktima në mesin e civilëve.

Në kampin azer janë regjistruar 60 viktima në mesin e civilëve dhe 300 të plagosur rëndë.

Sekretari  amerikan i Shtetit Mike Pompeo u takua veçmas me ministrat e jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë të Premten në një përpjekje të re për t’i dhënë fund gati një muaj gjakderdhje.

Shkelja e dy armëpushimeve të ndërmjetësuara nga Rusia, e kishte zbehur mundësinë e një fundi të shpejtë të luftimeve që shpërthyen në 27 Shtator.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...