E shtunë, 28 Nëntor, 2020
15 C
Tirana

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

“Kundër bombardimeve”/ Çfarë thoshte Trump në 1999 për ndërhyrjen në Kosovë

20 vite më parë, Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ishte renditur në krahun e shqiptarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv.

Ministrja është shprehur se situata në të cilën ndodhet vendi aktualisht për shkak të pandemisë COVID-19, është serioze, por kapacitetet spitalore dhe njerëzore në shërbim të pacientëve janë në gatishmëri.

Po ashtu, ministrja i është përgjigjur dhe akuzave të Partisë Demokratike duke thënë se janë marrë të gjithë masat e nevojshme dhe spitali Covid 3 është gati

Ajo tha spitali Covid 3 është gati bashkë me ambientet dhe stafin mjekësor dhe do të hapet në kohën kur mjekët e infektivit të kërkojnë kapacitete shtesë dhe të japin konfirmimin për hapjen e tij.

Sot më shumë se kurrë duhet të kemi të njëjtin angazhim që nuk ka munguar në asnjë moment për të shërbyer pacientëve të prekur me Covid. Këto javë situata është delikate numrat janë të shtuar dhe presim të kemi dhe një rritje të shtrimeve të rasteve në spital krahasuar me disa javë më parë. Jam këtu për të parë nga afër situatën tek spitali Infektiv dhe Shefqet Ndroqi, për të parë kapacitetet që kemi të lira në mënyrë që të jemi në gjendje që të përballojmë situatën. Covid 3 është gati prej disa kohësh bashkë me stafin e mjekëve dhe të infermierëve që kanë qenë dhe duke dhënë shërbim tek spitali Infektiv dhe kjo është bërë më së miri falë punës së të gjithëve. Kur të ezaurohen kapacitete e dy spitaleve dhe kjo ndodh në baza dinamike ne do të hapim Covid 3 që është pikërisht në spitalin QSUT që është i gatshëm të hapet menjëherë në momentin që ju thoni se janë ezauruar kapacitetet tek dy spitalet Covid. Ju jeni ato të parët që përballeni me këtë të keqe që ka kapluar botën mbarë dhe është e rëndësishme që të jemi të fortë për ta vijuar këtë luftë deri në fund. Është e rëndësishme që ju të  mos kolepsoheni nga politika. E rëndësishme për të gjithë ne është ulja e kurbës së infektimeve nuk ka vend për kolapse. Ne i kemi të gjithë masat e duhura për menaxhimin e situatës, ne kemi shtuar kapacitetet në sistem për të mos prekur sistemet e tjera shëndetësore, jam këtu për të dhënë kurajo dhe të siguroj për mbështetjen e pakushte të qeverisë, ne besojmë te ju dhe do të punojmë pa u ndalur për ofrimin e shërbimit të qytetarëve dhe për ndërgjegjësimin e tyre në mënyrë që ato të kujdesen për shëndetin e tyre dhe të tjerëve. Kjo nuk është lojë, nëse do të ishte e tillë nuk do ishte e gjithë bota në vështirësi, por është çështje serioze pasi prek shëndetin, nuk duhet të na shqetësojë askush ne nga dritaret e Facebook-un, nga padiumet e politikës dhe nga divani, strukturat janë të gjitha gati. Si mund të thuash se nuk ka spital Covid 3, hajdeni që nesër dhe të shkojmë ta vizitojmë që nesër, por ai do të hapet në momentin që është i nevojshëm një hap i tillë. Janë mjekët e Infektivit ato që e japin një vendim të tillë, dhe janë ato që do e menaxhojnë Covid 3. Gjithashtu spitalet Rajonale janë të përgatitur në lidhje me shërbimet që do të ofrojnë duke zbatuar protokollet përkatëse”, ka thënë ndër të tjera Manastirliu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...