E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Lukashenko: Gazetari Protasevic rrezikon dënimin me vdekje

Presidenti i Bjellorusisë Lukashenko deklaroi se gazetari Roman Protasevic rrezikon dënimin me vdekje, nëse shpallet fajtor për krime lufte gjatë luftimeve në Donbass të Ukrainës.

Në komentet kryesisht të neglizhuara të bëra të hënën, udhëheqësi bjellorus tha se Protasevich ishte përgjegjës për “krime të rënda” në Ukrainën lindore që mund të korrespondonin me dënimin më të lartë, shkruan Independent.

“Protasevich vrau njerëz atje, në Donbass, dhe ai bërtiti në aeroplan se ishte i shqetësuar për dënimin me vdekje. Ai e dinte për çfarë po fliste. Ai e dinte se mund të kishte pyetje nga Ukraina juglindore”, tha Lukashenko.

Gazetari Roman Protasevic po udhëtonte nga Athina për në Vilnius, kur avioni i tij u detyrua të ulej në Minsk më 24 maj, pas udhërit të Lukashenko. Aktivisti ishte anëtar i delegacionit të lideres të opozitës Bjelloruse Svetlana Tikhanovskaya, e cila kishte marrë pjesë në Forumin e Delphi. Ai ka luajtur  një rol të madh në protestat masive kundër Lukashenkos në vitin 2020.

Protasevic akuzohet edhe për prishje të rendit publik dhe nxitje të urrejtjes. Ai i konsideron akuzat, “një shtypje të pajustifikuar politike”. Në janar 2020, ai kërkoi azil në Poloni pas presionit nga forcat e sigurisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...