E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Rama në Ankara/ Greqia shqetësohet për detin: Shqipëria, peng i Turqisë

Vizita e kryeministrit Edi Rama në Ankara, ka shkaktuar reagim te mediat greke, të cilat shkruajnë se Shqipëria është kthyer në një gurë shahu të lojës së madhe gjeopolitike të Turqisë në rajon.

Sipas medias në vendin fqinj, Newsbreak, kjo lidhet me çështjen e detit midis Shqipërisë dhe Greqisë, dhe se vendi ynë po nxjerr pengesa për një marrëveshje të mundshme.

Edhe pse pak kohë më parë qeveria greke u shpreh se ujërat territoriale do të zgjerohen me 12 milje, dhe se çështja e detit do të gjykohet në Gjykatën Ndërkombëtare, ende nuk dihet se kur do të zgjidhet ky proces.

Në artikull, media greke shkruan për një paralelizëm midis çështjes detare të dy vendeve, dhe atë të çështjes së ishujve grekë përballë Turqisë.

Portali i referohet edhe një deklarate të ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka në Euronews, sipas të cilës ajo nuk është e sigurt nëse çështja e detit me Greqinë mund të zgjidhej brenda mandatit të tretë qeverisës të socialistëve.

Greqia synon që zgjidhjen për çështjen e detit me Shqipërinë ta përdorë kundër Turqisë për disa ishuj në Egje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...