E shtunë, 24 Tetor, 2020
15 C
Tirana

Lufta oruelliane e Kinës ndaj besimeve fetare

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Nga: Nicholas Kristof  “The New York Times”

Le ta themi hapur: Kina po shënon rekorde, përsa i përket ashpërsisë së mbikëqyrjes oruelliane ndaj njerëzve fetarë. Për një farë kohe nën sundimin e Partisë Komuniste, represioni ndaj besimit u lehtësua, por tani është shtuar sërish. Kina po angazhohet në internimin, monitorimin apo persekutimin e myslimanëve, të krishterëve dhe budistëve, në një shkallë thuajse të pakrahasueshme nga një komb i madh në treçerek shekullin e fundit.

Maja Uang e “Human Rights Watch, thotë se Kina nën udhëheqjen e Xi Jinping “paraqet një kërcënim për liritë globale, diçka kjo e paparë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore”. Sigurisht, fakt është se Kina ka arritur një përparim të jashtëzakonshëm kundër varfërisë, analfabetizmit dhe sëmundjeve.

Por sot kinezët besimtarë, kanë më shumë gjasa sesa disa dekada më parë, që t’i shohin fëmijët e tyre të shkojnë në universitet, por edhe të burgosen. Mbyllja e myslimanëve në kampet e internimit – që një zyrtar i Pentagonit i quan ‘kampe përqendrimi’ – duket të jetë internimi më i madh i njerëzve në bazë të fesë, që nga tubimi i hebrenjve për Holokaustin.

Shumica e vlerësimeve, flasin për rreth 1 milionë myslimanë të arrestuar në rajonin Xinjiang, edhe pse zyrtari i Pentagonit sugjeron se numri real, mund të jetë më afër 3 milionëshit. Thuhet se myslimanët, janë duke u urdhëruar të hanë mish derri apo të pijnë alkool, kundër parimeve të tyre fetare.

Ndërkohë Kina u ka ofruar “kontrolle shëndetësore falas”, të cilat përdoren për t’u marrë qytetarëve të besimit mysliman shenjat e gishtërinjve, fotografitë dhe mostrat e ADN-së, për të krijuar një bazë të dhënash, në funksion të mbikëqyrjes së tyre të rreptë.

Ndërsa Kina nuk ka ndërtuar ende kampe përqendrimi për të krishterët, ajo ka vënë në presion kongregacionet, ka mbyllur apo shkatërruar kisha, në disa zona i ka ndaluar fëmijët të marrin pjesë në shërbimet fetare, dhe vitin e kaluar i ka arrestuar të krishterët mbi 100 mijë herë, sipas “China Aid”, një grupim fetar që monitoron liritë fetare në vend.

Kina është përpjekur të instalojë kamera vëzhgimi në kisha. Me programin e njohjes së fytyrës, kjo do t’u mundësonte autoriteteve të sigurisë, të identifikojnë ata që marrin pjesë në shërbimet fetare. Vendi po eksperimenton edhe me teknologjinë oruelliane, duke përfshirë sistemin e mbikqyrjes masive të Ministrisë së Sigurisë Publike, dhe “Sistemit të Krediteve Sociale”, që mund t’i përfshijë në listën e zezë ata që nuk shlyejnë borxhet, apo që mashtrojnë me taksat, thyejnë rregullat e trafikut  rrugor, apo ndjekin një kishë të paliçensuar.

Individëve të përfshirë në këto lista, mund t’u ndalohet të blejnë biletave avioni apo treni: Megjithëse sistemi është ende duke u testuar në mënyra të ndryshme në nivel lokal, vitin e kaluar ai i pengoi në 17.5 milionë raste njerëzit të blinin bileta për të udhëtuar me avion. Ky sistem, mund të përdoret gjithashtu për t’ju mohuar njerëzve promovimet një detyrë, ose për t’i instaluar në telefon një zile, që do të paralajmërojë telefonuesit se përsoni që po telefonojnë nuk është i besueshëm.

Sistemi nuk është i përqendruar vetëm tek njerëzit fetarë. Madje disa argumentojnë se ai nuk është aq represiv, sikurse është përshkruar. Por është e lehtë të shihet se si Sistemi i Krediteve Sociale, mund të ndëshkojë komunitetet fetare – veçanërisht nëse ai është i integruar me një rrjet të vëzhgimit masiv. Sistemi i mbikqyrjes masive në Xinjiang, shënjestron hapur njerëz që mbledhin “me entuziazëm” para për një xhami.

Në këto kushte, besimtarët kinezë kanë treguar guxim të madh. Peshkopi katolik, Xhejms Su Zhimin, 87-vjeç, është arrestuar nga Kina që kur kreu një shërbesë fetare në vitin 1996. Duke llogaritur arrestimet e mëparshme, ai ka kaluar gjithsej 4 dekada në burgje dhe në kampet e punës.

Paradoksi është se për gjysmë shekulli para revolucionit komunist të vitit 1949, misionarët perëndimorë shkuan në Kinë, drejtuan shkolla ​​dhe jetimore, dhe patën një ndikim të papërfillshëm në vend. Edhe sot misionarët janë të ndaluar, ata persekutohen, por krishterimi është përhapur shumë.

Në vend ekzistojnë dhjetëra miliona të krishterë, kryesisht protestantë, me disa vlerësime që e vendosin këtë shifër në 100 milionë. Disa janë pjesë e kishave të njohura zyrtarisht, që premtojnë besnikëri ndaj qeverisë, por shumica janë pjesë e kishave jo-zyrtare, që ka qenë objektivi kryesor i goditjes shtetërore.

Ndërkohë, edhe budistët e Tibetit, e kanë pësuar rëndë nga kjo vale shtypjeje. Më i jashtëzakonshëm është fati i Pançen Lama, figura nr.2 e budizmin tibetian, pas Dalai Lamës. Pançen Lama i mëparshm vdiq në fillim të vitit 1989. Sipas traditës, tibetianët zgjodhën në vitin 1995 një djalë 6-vjeçar, si mishërimin e ardhshëm të Pançen Lamas.

Menjëherë pas këtij akti, autoritetet kineze e rrëmbyen djalin dhe familjen e tij, dhe për ta nuk ka asnjë informacion që prej atëherë. Në vend të tij, kinezët ndihmuan në zgjedhjen e një personi tjetër si një rival i Pançen Lamas. (Kur Dalai Lama të vdesë, mund të ndodhë diçka e ngjashme, ndaj në atë moment do të ketë dy Dalai Lama, dhe dy Pançen Lama).

Pançen Lama i vërtetë, dikur i burgosuri më i ri politik në botë, me sa duket mbahet i burgosur prej 24 vjetësh, së bashku me gjithë familjen e tij. Ne nuk mund ta transformojmë Kinën, por mund të përdorim mekanizma, si sanksionet ndaj individëve dhe kompanive, që përfshihen në abuzimet me liritë fetare.

Ndërkaq, ne mund të bëjmë më shumë për të folur mbi të burgosurit e ndërgjegjes të të gjitha besimeve. Është po aq e rëndësishme të nxisim respektimin e lirive të tyre, sa edhe të synojnë të eksportojmë në shumë sojë në Kinë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Nga jetesa në Zvicër, tek flirti me djalin që shpenzon 10 mijë euro nata”

Shqipe Hysenaj është vajza e cila ka marrë shumë vemendje në emisionin “Përputhen” dhe në rrjetet sociale, për shkak të sjelljes së saj. 28-vjeçarja...

Ndërpritet Vettingu/ Një anëtar i KPK me koronavirus

Koronavirusi ka marrë një shtrirje të madhe në tërë territorin shqiptar. Numrat e të infektuarve gjatë tre ditëve të fundit, kanë shtuar frikën për...

2 vite nga vrasja në Bularat/Kunati: Do ta çojmë çështjen në Gjykatën Evropiane

Sot në ceremoninë përkujtimore të Kostandinos Kacifas, përpos familjarëve merrnin pjesë dhe përfaqësues të Omonia-s, ndërsa ai që ka folur ishte kunati i Kacifas,...

Macron: Franca do përballet me koronavirusin deri verën e ardhshme

Me ardhjen e vjeshtës dhe virozave të stinës, u vu re një shtim edhe të infektuarve. Ulja e temperaturave ka ndikuar drejtëpërdrejtë në fluksin...

“Situata e pandemisë është ashpërsuar”, Merkel lëshon ultimatumin e fundit

Gjermania ka shënuar sërish rritje masive të infektimeve. Në video-mesazhin javor, kancelarja Merkel kërkoi nga qytetarët që të reduktojnë sa të mundin kontaktet personale,...