E premte, 10 Korrik, 2020
33 C
Tirana

Letra e plotë/Mesut Ozil “masakron” presidentin e Federatës

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Shifra të frikshme nga pandemia, 2 pacientë humbin jetën tek Infektivi

Pandemia ka mbërthyer vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sërish për shifra në rritje të të infektuarve. Gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Mesut Ozil i ka dhënë lamtumirën në moshën 29-vjeçare kombëtares së Gjermanisë dhe me anë të një letre ka radhitur arsyet që e çuan atë të marrë këtë vendim. Ai ka lëshuar deklarata të forta në drejtim të presidentit të Federatës Gjermane të Futbollit Reinhard Grindel po bëjnë xhiron e botës.

Kryesisht Ozil flet për racizëm dhe mosrespekt të treguar ndaj tij, duke u përpjekur ta përdorë politikisht atë fotografi të shkrepur në Londër me presidentin e Turqisë Rexhep Taip Erdogan. Akuzat e mesfushorit të Arsenalit janë vërtetë të ashpra dhe lënë pak vend për interpretim pasi Ozil në letrën e tij ka thënë gjithçka pa dorashka dhe Grindel tashmë do të jetë vendoset vërtet në telashe serioze. Ja letra e plotë e Mesut Ozil:“Ajo që më irritoi më shumë është trajtimi që kam marrë për muaj me radhë nga presidenti i federatës gjermane të futbollit dhe, në veçanti, nga presidenti Reinhard Grindel. Pas fotos time me presidentin Erdogan mu kërkua nga trajneri Joahim Lëv që të shkurtoja pushimet dhe të nisesha për në Berlin dhe të jepja një deklaratë dhe të sqaroja gjithçka për çfarë ishte folur gjatë kohës. Ndërsa prisja që të shkoja të takoja presidentin e federatës, Grindel, për t’i shpjeguar origjinën time, rrënjët dhe prejardhjen që fshihej pas asaj foto, ai ishte më i shqetësuar për të folur në aspektin dhe vizionin e tij politik duke injoruar opinionin tim. Përpos kësaj sjellje, vendosëm që të përkushtoheshim te Kupa e Botës dhe futbolli. Ja motivi pse nuk dola përpara medieve në konferencën e parë të Gjermanisë, pasi e dija se do të më sulmonin për politikën dhe atë që kishte ndodhur, por kurrsesi nuk do të flitej për futboll.Kjo gjë ndodhi edhe me Oliver Bierhoff përpara ndeshjes me Arabinë Saudite, në miqësore në Leverkuzen.

Gjatë kësaj kohe, takova edhe presidentin e Gjermanisë, Frank-Valter Steinmeier. Ndryshe nga Grindel, ai ishte profesional dhe u interesua shumë në atë që do të tregoja, për origjinën time, për gjuhën dhe prejardhjen, por më pyeti edhe për familjen. Mbaj mend që takimi ishte vetëm mes meje, Ilkait (Gyndogan) dhe presidentit Steinmeier, teksa Grindel u mërzit më shumë pasi nuk ishte në atë takim.Ramë dakord me presidentin Steinmeier se do të vinte koha kur të jepja një deklaratë zyrtare për të sqaruar gjithçka, por për momentin duhet të fokusoheshim te fusha dhe futbolli. Presidenti i federatës, Grindel, u bezdis nga ky fakt, pasi donte që Federata Gjermane të komandonte dhe aty të bëhej deklarata e parë dhe jo ta merrte në dorë gjithçka zyra për shtyp e presidencës.

Që pas fundit të Kupës së Botës për Gjermaninë, Grindel donte që të sqarohesha dhe ta bëja zyrtarisht, duke ushtruar presion te unë, madje të shpjegoja dhe të pranoja se isha fajtori i atij dështimi, edhe pse kjo histori kishte marrë fund në Berlin. Unë po flas tani, jo për Grindelin,por sepse dua unë. Nuk kam ndër mend dhe nuk pranoj që të jem koka e turkut për paaftësinë e tij për të kryer detyrën që ka.  Madje, ai kërkoi përjashtimin tim nga Gjermania pas asaj fotoje, duke publikuar edhe një qëndrim në Tëitter, pa u konsultuar me askënd, por Joahim Low dhe Oliver Birhof u ngritën për mua dhe më dolën në mbrojtje.Në sytë e Grindelit dhe tifozëve të Gjermanisë, unë jam një gjerman kur fitojmë dhe një emigrant kur humbasim. E gjitha kjo edhe pasi paguaj rregullisht taksat në Gjermani, merrem me fondacione shkollash të ndryshme dhe kam qenë pjesë e suksesit në Botërorin e vitit 2014. Sërish nuk më pranojnë në shoqëri. Trajtohem sikur jam “ndryshe”. Në 2010 mora edhe një çmim “Bamby Aëard” si shembull i suksesit për integrimin në shoqërinë gjermane. Gjithashtu, kam fituar edhe çmime të tjera vazhdimisht në lidhje me këtë temë. Por, qartësisht, nuk jam një Gjerman? A ka ndonjë kriter që unë nuk e kam për të qenë plotësisht gjerman?

Miqtë e mi Lukas Podolski dhe Miroslav Klose kurrë nuk janë quajtur polako-gjerman, ndaj pse unë quhem turko-gjerman? Kjo sepse bëhet fjalë për Turqinë? Sepse jam mysliman. Ka shumë gjermanë që kanë familjarë në vende të tjera dhe jetojnë aty, pasi kanë origjinën, ndërsa unë jam rritur dhe jam edukuar në Gjermani, pse njerëzit nuk e pranojnë që jam gjerman?Por, opinioni i Grindelit për mua është përhapur kudo në Gjermani dhe në subjekte të tjerë… Bernd Holzhauer (politikan gjerman) ka thënë se jam unë koka e turkut dhe fajtori për gjithçka për shkak të asaj foto me Erdoganin, ndërsa Verner Ster (drejtori i Teatrit Gjerman) më ka thënë “Zhduku në Anadolli!”, një vend në Turqi ku ka shumë emigrantë.Siç e kam thënë, është përdorur origjina ime për të ngritur një propagandë politike dhe diskriminuese, duke abuzuar me familjen time. Sjellje në mungesë totale respekti ndaj meje. Këta njerëz kanë përdorur foton time me Erdoganin për të nxjerrë në pah idetë e tyre raciste dhe tendencën që kanë ndaj emigrantëve. Kjo është e rrezikshme në një shoqëri. Kam marrë telefonata dhe mesazhe tifozësh pas ndeshjes me Suedinë që më sulmonin duke thënë “zhduku nga Gjermania, emigrant m**ti” ose “derr turk!”. Nuk dua të diskutoj këtë gjë, aspak, sepse ata përfaqësojnë mentalitetin e vjetër gjerman, atë Gjermani për të cilën kurrë nuk do të jem krenar. Jam i sigurt se shumë gjermanë janë në krahun tim. Për ty, Reinhard Grindel, ndjej zhgënjim, por nuk jam aspak i surprizuar, sepse e ke treguar edhe më parë se çfarë pikëpamjesh raciste ke ndaj emigrantëve që jetojnë dhe punojnë në Gjermani. T’i që ke thënë se myslimanët janë shtuar në Gjermani dhe nuk duhet të jetë kështu. Diçka e turpshme dhe e pafalshme.

Persona të tillë, si ty, nuk duhet të punojnë në institucione kaq të rëndësishme. Pas gjithë kësaj, vendos të mos vesh më fanellën e kombëtares së Gjermanisë, për të cilën ndjeja krenari dhe kënaqësi e lumturi kur zbrisja në fushë. Ndjeja, sepse tani nuk ndjej më. Është një vendim tepër i vështirë, por në këto kushte duhej marrë. Kam dhënë gjithçka, maksimumin për ekipin, shokët e skuadrës, stafin e tifozët. Por, duke parë mënyrën se si numri “1” i futbollit gjerman më trajtoi mua, duke e kthyer në propagandë politike dhe racizmi, duke mos respektuar origjinën time turke, erdhi koha të them mjaft. Jo sepse unë luaj futboll, por për shkak të racizmit dhe racizmi nuk duhet pranuar dhe nuk duhet të ekzistojë kurrë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Infektohet Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është infektuar me koronavirus. Ka qenë vetë ai që e ka konfirmuar se është infektuar me...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Rama flet për fitoren, zbulohet lëvizja urgjente e Bashës

Kryedemokrati Basha do të dalë pak pas në një konferencë për shtyp. PD njofton se Basha do të flasë rreth aktualitetit politik. “Kryetari i Partise...

Situatë e rënduar me të infektuarit/Ministria e Shëndetësisë mbyll pishinat në të gjithë vendin

Si pasojë e shtimit të rasteve me COVID, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka marrë vendimin për mbylljen e pishinave në të gjithë...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...