E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Kriza me migrantë, shefat e BE-së vizitojnë kufirin grek

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se do të vizitojë kufirin e Greqisë me Turqinë, në shenjë mbështetjeje për Athinën, e cila përballet me një krizë në rritje të migrantëve.

Von der Leyen, e shoqëruar edhe nga presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe kryetari i Parlamentit Evropian, David Sassoli, do të takojnë të martën në kufi kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis.

Autoritetet greke thanë se kanë penguar rreth 10,000 përpjekje për kalim të paligjshëm të kufirit prejse presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka bërë publik vendimin e tij “për të hapur dyert drejt Evropës” për migrantët që ikin nga konfliktet në Lindjen e Mesme.

Deklarata e Erdoganit më 29 shkurt është parë si përpjekje për t’i bërë presion Bashkimit Evropian, që ta mbështesë një ofensivë të forcave të tij në Siri.

“Unë e di që Turqia është në një situatë të vështirë sa u përket refugjatëve dhe migrantëve, por ajo që ne shohim tani, nuk mund të jetë përgjigjja dhe zgjidhja”, tha von der Leyen në një konferencë për gazetarë në Bruksel.

“Sfida me të cilën Greqia po përballet tani, është një sfidë evropiane”, shtoi ajo.

Erdogan përsëriti të hënën se “miliona” migrantë dhe refugjatë do të nisen së shpejti drejt Evropës. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti i OSBE-ODIHR në çarkun e ndërkombëtarëve të Tiranës

Nga Andi Bushati Raporti përfundimtar i OSBE- ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit, i cili u publikua për arsye të paqarta me shumë orë vonesë...

Aksion si në filma/”Policia, hape derën”, shënjestra u ikën nga “duart”

Një makinë e cila u shpëton policëve, dhe një gazetar që e shtrijnë në tokë vetëm sepse filmoi operacionin. Ka qënë kjo skena që...

Nostalgji futbolli/ Henry flet për Messin: “Nuk di nëse Ronaldo do e bënte…”

Thierry Henry në një intervistë me Rio Ferdinand: "Nuk e di nëse e keni parë ndonjëherë Ronaldon të bëjë atë që dot'ju them për Messin...

Studimi/ Muzika i ndihmoi njerëzit të përballonin pandeminë

Dpa/ Një studim me më shumë se 5,000 njerëz të karantinuar në tre kontinente tregoi se më shumë se gjysma prej nesh përdori muzikë...

Po filmonte aksionin e policisë/ Gazetari: Më shtrinë barkas…

Një situatë e sikletshme i ka ndodhur gazetarit të “News24” Ergys Gjençaj, i cili është shoqëruar nga policia, pasi filmoi një aksion të uniformave...