E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Koreja e Veriut hedh në erë zyrën që përdorej për bisedime me Korenë e Jugut

Vijojnë tensionet në marrëdhëniet mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut.

Mediat e huaja raportojnë se Peniani ka hedhur në erë mëngjesin e sotëm zyrën e saj të përbashkët ndërlidhëse me Korenë e Jugut.

Zyra e cila ndodhej afër qytetit kufitar të Kaesong u hap në vitin 2018, për të ndihmuar dy Koretë për të komunikuar. Për shkak të pandemisë së koronavirusit, Zyra ndërlidhëse ka qenë e zbrazët që nga janari.

Shpërthimi ndodhi vetëm pak orë pasi Koreja e Veriut kërcënoi Korenë e Jugut se do të çonte ushtrinë në zonën e çmilitarizuar midis dy Koreve.

Prej javësh tashmë tensionet mes dy vendeve janë përshkallëzuar, për shkak të grupeve të dezertorëve që nga Jugu çojnë mesazhe propaganduese në veri

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...