E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Kore e Veriut: Jetimët po kryejnë punë vullnetare në miniera

Media shtetërore verikoreane ka pretenduar se fëmijët jetimë janë deklaruar vullnetarë për të punuar në fermat dhe minierat shtetërore.

Agjencia e lajmeve të këtij shteti KCNA, ka thënë se qindra fëmijë “me vetëdije dhe kurajo, në kulmin e rinisë së tyre”, kanë vendosur të kryejnë punë për shtetin.

Moshat e tyre nuk janë bërë të ditura mirëpo në fotografi shihet se ata janë adoleshentë.

Grupet për të drejta të njeriut kanë akuzuar Korenë Veriore për kohë të gjatë, duke thënë se detyron fëmijët të punojnë, diçka që autoritetet shtetërore e mohojnë.

Në shkurt të këtij viti, BBC ka raportuar rreth pretendimeve se disa gjenerata të të burgosurve jugkoreanë të luftës janë duke u mbajtur si skllevër të punës në minierat e thëngjillit në Korenë Veriore, në mënyrë që regjimi të sigurojë para për programin e tij të armëve.

Rreth 26 milionë persona besohet se jetojnë në Korenë Veriore, vend i cili udhëhiqet nga një qeveri me kontroll të ashpër në jetët e njerëzve.

Në muajin prill, lideri verikorean Kim Jong-un ka paralajmëruar shtetin e tij që të përgatitet për kohëra të vështira.

Koreja Veriore ka mbyllur kufijtë më 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit, duke ndalur kështu edhe tregtinë me Kinën – shpëtimin e saj ekonomik.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me ar*ë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...